Zubní hygiena

Jak podporovat správnou zubní hygienu?

Program pro zdravé zuby

úvod

Stejně jako my i kočky a psi mají problémy se zuby. Na jejich zuby stále útočí bakterie, které způsobují periodontální onemocnění. Tyto mikroby mohou v některých případech proniknout do krevního systému, a tak způsobit onemocnění srdce, ledvin a jater. 85% psů a 70% koček starších 3 let trpí zubními problémy. Takové statistiky by nás měly upozornit na důležitost správné zubní hygieny u koček a psů.

Pravidelná kontrola ústní dutiny vašich mazlíčků pomůže sledovat vznik zubního kamene. Zápach z úst nebo červené dásně jsou známky, které by vás měly přimět k okamžité návštěvě veterináře.

Čištění zubů kartáčkem je efektivní způsob péče o zuby při boji s periodontálními nemocemi (3). Může být doplněno stravou, která je speciálně vytvořena k podpoře ústní hygieny, a žvýkacími tyčinkami, které pomáhají v boji se zubním plakem a kamenem.

OBSAH:

1. Jak se vyvíjí zuby?

Koťata a štěňata se rodí bez zubů. Mléčné zuby se objevují ve druhém týdnu a od 4 měsíců jsou postupně nahrazovány trvalými zuby.

Kočky

První mléčné zuby, které se objeví, jsou řezáky. Ve věku 2 měsíců má kotě 26 mléčných zubů. Tyto zuby jsou menší a jemnější než trvalé zuby. Jsou také méně silné a nedovolují, aby kotě kousalo tvrdou potravu.

Od 4 měsíců, kdy se objeví trvalé zuby (celkem 30), může kotě žvýkat tvrdší potravu a větší granule. Jakmile se prořežou trvalé zuby, doporučuje se dobrá ústní hygiena. Prořezávání zubů je složité období, během kterého jsou dásně citlivé a někdy koťatům způsobí dočasné problémy.

30 trvalých zubů

PSI

Mléčné zuby (celkem 28) se objevují postupně, aby byly od věku 4 měsíců nahrazeny trvalými zuby (42 zubů). Mléčné zuby často vypadávají bez povšimnutí.

Zejména u malých plemen psů je celkem běžné, že jeden nebo dva mléčné zuby zůstanou vzadu (takzvané přespočetné zuby), a tak se musí vytrhnout. Ve skutečnosti jakýkoliv zbylý mléčný zub může nejen zabránit správnému růstu trvalých zubů, ale také může umožnit nahromadění částeček potravy, ze kterých může vzniknout zubní kámen.

Velice se doporučují takzvané „pubertální“ kontroly u veterináře, ve věku kolem 6 – 7 měsíců. Mimo jiné poskytují vašemu veterináři příležitost zkontrolovat růst vašeho psa. Veterinář se také přesvědčí, zda se trvalé zuby správně prořezávají, a poradí vám s péčí o zuby, kterou můžete každý den provádět doma.

Zápach z úst
Nepříjemný zápach z úst může být výsledkem několika faktorů a měl by majitele okamžitě přimět k návštěvě veterináře. Ve skutečnosti pouze hloubkové vyšetření pomůže určit přesnou příčinu „halitózy“: absces, periodontální onemocnění, zažívací problémy, selhání ledvin…

2. Je plak a zubní kámen viditelný pouhým okem?

Pouze detailní vyšetření pomůže přesně zhodnotit zdraví zubů vašeho mazlíčka

Fáze 1: Zubní plak: NE

Mikroorganismy přítomné v ústní dutině (přes 300 druhů bakterií) v kombinaci se slinami a zbytky potravy vytvářejí na povrchu zubu povlak: zubní plak. Protože jej nemůžeme vidět pouhým okem, musí se zabarvit, aby byl zřetelný.

Fáze 2: Zubní kámen: ANO 

Po 6 hodinách po vyčištění se zubní plak znovu objeví. Pokud se plak neodstraní (denním čištěním zubů), potom za přítomnosti vápníku ve slinách mineralizuje a způsobí usazení zubního kamene – tvrdého hnědého nánosu na povrchu zubů.
Ten se pouhým čištěním zubů odstranit nedá, ale musí ho odstranit veterinář.
Vývoj bakterií vede k zanícení dásní (červené a oteklé), což může vést ke ztrátě chuti a bolestivému žvýkání.
Bakterie postupně způsobují poškození periodontálních vazů.
Zápach z úst je výsledkem páchnoucích těkavých sloučenin síry (VSCs), které uvolňují bakterie.

Fáze 3: Ztráta zubů

V pokročilé fázi se bakterie vyvíjejí u kořene zubu a napadají kost, do které je zub vsazený (osteolýza). Nebezpečí vzniku abscesu je velmi vysoké.

3. Jaké jsou příznaky zubního onemocnění?

Je to nejběžnější onemocnění u domácích zvířat (5). Zvíře může trpět zubním onemocněním, aniž by vykazovalo jasné příznaky.

První příznaky

 • Zvyšující se zápach z úst: bakterie se množí a rozkládají proteiny z potravy, tím se uvolňuje více těkavých sloučenin síry (hnilobný zápach), které způsobují nepříjemný zápach.
 • Nadměrné slinění: zvíře trpící onemocněním ústní dutiny vylučuje velké množství slin.
 • Obtížné krmení: dásně jsou zanícené a podrážděné a zuby citlivé. Bolesti při žvýkání zabraňují řádnému přijímání potravy.

Závažné důsledky

 • Zuby se uvolňují a mohou dokonce vypadnout: v lokalizovaných oblastech, kde ústní bakterie způsobí poškození periodontálního vazu, nezůstane nic, co by zuby drželo, a tak dojde k vypadnutí zubu.
 • Vznik abscesu: abscesy vytvořené na kořeni zubu mohou u velmi malých psů vést ke zlomenině čelistní kosti.
 • Sekundární infekce ostatních orgánů: vniknutím bak terií do krevního systému může být ohroženo srdce, plíce, ledviny a játra.

4. Jak a kdy mám nechat svému mazlíčkovi odstranit zubní kámen?

Vše závisí na fázi onemocnění. Pokud se objevuje pouze zubní plak a pokud zvíře spolupracuje, může stačit denní čištění zubů (3).

Přirozená diagnostika

Naopak v závažnějších situacích tvrdou mineralizovanou vrstvu zubního kamene odstraní pouze obroušení v anestezii. Veterinář vám poradí, zda a kdy je potřeba odstranit zubní kámen u vašeho mazlíčka a doporučí vhodnou metodu odstranění.

Operace v anestezii

Odstranění zubního kamene je veterinární činnost, která se může provádět pouze v celkové anestezii, aby zvíře nemělo žádné bolesti nebo stres spojený s použitím ultrazvukového zařízení. Zubní kámen se odstraňuje z povrchu všech zubů (jeden po druhém) z obou stran – z vnitřní (strana přilehlá k jazyku) i vnější (strana přilehlá ke tváři). Tato procedura se může doplnit leštěním, aby se vyhladily všechny nerovnosti na povrchu zubu, které by mohly podporovat rozvoj bakterií. Odstranění zubního kamene také umožní vašemu veterináři určit, zda je potřeba odstranit uvolněné zuby.

Zubní prohlídky

Po operaci vám veterinář předepíše nejvhodnější každodenní ošetření a zubní péči pro vašeho mazlíčka. Pravidelným odstraňováním zubního plaku a dodržováním ústní hygieny se zabrání nebo oddálí vznik zubního kamene (3). Podporuje se tak dobrý zdravotní stav zubů, a tím se snižuje četnost odstraňování zubního kamene.

5. Jakou zubní péči mám svému mazlíčkovi poskytnout?

Účelem je odstranit z povrchu zubů zubní plak tak často, jak je to možné, aby se minimalizovala tvorba zubního kamene způsobená mineralizací, která se může objevit dříve než do 1 měsíce (7).

Čištění zubů

Je to nejúčinnější způsob boje proti zubnímu plaku (3). Pro zvířata trpící zubním onemocněním je každodenní čištění zubů jediným způsobem, jak minimalizovat rozvoj tohoto onemocnění.

Dieta speciálně vytvořená k podpoře zdraví ústní dutiny a zubů

Výrobky řady Royal Canin DENTAL byly speciálně vyvinuty tak, aby měly cílený efekt na plak a zubní kámen. Zatím co uspokojují denní nutriční potřeby zvířete, pomáhají oproti obvyklé dietě také zabezpečit dobrou ústní a zubní hygienu.

Granule může ve skutečnosti na zuby působit různými způsoby. Tvar, struktura a složení byly vytvořeny tak, aby podporovaly brusný efekt čištění zubů. mám

Nutriční doplňky speciálně vyvinuté k podpoře zdraví ústní dutiny a zubů

Jedna žvýkací tyčinka denně je účinným prostředkem pro doplnění čištění zubů pomocí prodlouženého žvýkání (8). Žvýkací tyčinka Royal Canin ORAL BAR napomáhá efektivně redukovat vytváření plaku a zubního kamene.

Kombinace těchto různých metod napomáhá maximalizovat jejich činnost proti usazování zubního plaku nebo kamene.

6. Proč mu dávat granule DENTAL?

Krmení vašeho zvířete dietou založenou na granulích speciálně vytvořených pro podporu ústní a zubní hygieny je vynikající způsob, jak doplnit čištění zubů nebo jak tuto rutinu nahradit, není li čištění zubů možné.

Když není čištění zubů možné

Je-li čištění zubů zcela vyloučeno (majitel není v dosahu, zvíře nespolupracuje, atd.), jsou vhodnou náhradou zubní granule s dentálním účinkem..

Protože granule působí na zubní plak a zubní kámen (9).

Ať se to zdá jakkoliv překvapivé, granule mohou podpořit udržení zdravých zubů mnoha způsoby.

Mechanická činnost: díky tvaru a struktuře může mít granule během žvýkání jemný abrazivní účinek na zuby. To napomáhá zničit mnoho druhů bakterií, které vytváří plak. Proto je důležité granule nevlhčit nebo nelámat, aby si tuto výhodu uchovaly. Chemický účinek na vápník ve slinách: vápník hraje roli při mineralizaci plaku. Polyfosfát sodíku (10) váže vápník a tím zabraňuje tvorbě zubního kamene. 

Silnější účinek na plak: produkty řady Royal Canin Veterinary Diet DENTAL obsahují aktivní látku účinnou proti plaku.

7. Proč mu dávat ORAL BAR - zubní žvýkací tyčinku?

Podání jedné žvýkací tyčinky denně k obvyklé dietě vašemu zvířeti výrazně zpomalí tvorbu zubního plaku a kamene (8).

Kosti jsou nebezpečné pro zdraví úst a zubů vašeho psa

Navzdory obecným zvyklostem se konzumace kostí nedoporučuje, protože mohou způsobit poranění zubů a dásní namísto toho, aby je čistily. Vzniká navíc riziko zácpy způsobené kostními zbytky.

Žvýkací tyčinky mají nejvyšší prokázaný účinek proti tvorbě zubního kamene

Čištění zubů je nejlepší způsob, jak odstranit plak a zubní kámen. Mechanický efekt čištění se zvýší žvýkáním tyčinky ORAL BAR. Ta napomáhá odstranit zubní plak a zabraňuje vzniku usazení kamene.

ORAL BAR stimuluje vylučování slin (čistící efekt), masíruje dásně a působí na vápník ve slinách. Navíc zubům, které jsou nejvíce vystaveny zubnímu kameni (třenové zuby a stoličky), poskytuje jemný abrazivní efekt. Jedna žvýkací tyčinka denně a dieta speciálně vytvořená pro podporu zdravých zubů, působí součinně v boji se zubním plakem a kamenem.

8. Jaké jsou základy dobré ústní hygieny?

ANO

 • Choďte se svým mazlíčkem na pravidelné zubní kontroly k veterináři.
 • Od útlého věku navykněte své zvíře na každodenní čištění zubů.
 • Používejte zubní pastu speciálně vytvořenou pro domácí zvířata.
 • Po každém čištění svého mazlíčka odměňte, například mu dejte hračku, vezměte jej na procházku…
 • Udržujte zdraví zubů svého mazlíčka tím, že mu budete podávat speciálně vytvořené granule a zubní výživové doplňky (zubní tyčinky).
 • Nechejte svému mazlíčkovi odstranit zubní kámen, jakmile to veterinář doporučí: čím déle to budete odkládat, tím rychleji se onemocnění rozvine do takového nezvratného stádia, jako je ztráta zubů.

NE

 • Nemyslete si, že zápach z úst je normální.
 • Nedovolte, aby se zubní onemocnění rozvinulo, poté co je diagnostikováno.
 • Nekrmte svého mazlíčka skutečnými kostmi, zejména odřezky, kuřecími kostmi… (nebezpečí zácpy).
 • Nedovolte svému psovi, aby si hrál nebo nosil kameny v zubech (nebezpečí polknutí a poškození zubů a dásní). 

slovníček

Kyselina pantotenová: vitamín B5 má důležitou úlohu při metabolismu buněk.
Fyziologická potrava: potrava pokrývající fyziologické potřeby koček nebo psů.
Chelace:

chemické vlastnosti některých molekul vázat ionty, např. vápníku.

Cholin: vitamín skup. B mající důležitou roli při podpoře zdravé pokožky a srsti.
Abrazivní účinek: mechanické čištění nerovností (zubní kámen) a/nebo bakteriálního filmu (plak) z povrchu zubů pomocí granule nebo tyčinky.
Gingivitida: zanícení dásní následkem působení bakterií v zubním plaku.
Halitóza

skutečný zápach z úst, který vnímají ostatní.

Histidin: aminokyselina, která podporuje syntézu proteinů.
Zdraví zubů: sbírka principů a praktik, které mají za cíl udržení zdraví ústní dutiny a zubů.
Inositol: vitamín B7 mající důležitou roli při podpoře zdravé pokožky a srsti.
Periodontální vaz: svazek vláknité tkáně poutající kořen zubu v dutině.
Zubní onemocnění: onemocnění zahrnující různá poranění v závislosti na jejich stádiu – zubní plak, zubní kámen, zánět dásní, zápach z úst, uvolňování zubů a ztráta zubu
Niacin: vitamín skupiny B podporující zdraví pokožky.
Osteolýza: rozklad kostní tkáně.
Oxalát vápníku: krystaly soli kyseliny šťavelové, které se vážou s močovým vápníkem.
Psyllium: semena jitrocele indického používané pro jejich kladný účinek na zažívání.
Struvit: krystaly amoniaku a hořčíku, které se váží s fosfátem a vytvářejí se v moči při zásaditém pH
Doplněk stravy: produkt vytvořený jako doplněk vaší běžné diety (například ve formě žvýkací tyčinky).

odkazy

(1) Preventative Nutrition for Major Health Risks in dogs (2004), Focus Special Edition, Royal Canin.

(2) Harvey CE (2004). The Oral Cavity, in Chandler EA, Gaskell CJ, Gaskell RM, Feline Medicine and therapeutics. Blackwell Publishing & BSAVA: 379-395.

(3) Eisner, E.R. (2001). Home Care and Dietary management of canine and feline dental patients. In proceedings of Veterinary Dental Forum. 35-39.

(4) Hoskins, in Vieilledent, 2003.

(5) Lund, E.M., Armstrong J., Kirk C.A., Kolar L.M. and Klausner J.S. (1999) Health status and population characteristics of dogs and cats examined at private veterinary practices in the United States. JAVMA. 214: 1336-41.

(6) Eisner, E.R. (2003) Professional & Home Dental Care of the adult dog and cat. World Veterinary Dental Congress, July 13, Kyoto Japan.

(7) Harvey, C.E. et al. (1988) Oral dental, pharyngeal and salivary gland disorders. In: Ettinger SJ, ed. Textbook of veterinary internal medicine. Philadelphia: WB Saunders Co. 9: 238-243.

(8) Gorrel, C. and Bierer, T.L. (1999) Long term effects of a dental hygiene chew on the periodontal health of dogs. Journal of Veterinary Dentistry. 16: 109-113.

(9) Logan EI, Finney O, Hefferren JJ. Effects of dental food on plaque accumulation and gingival health in dogs. J. Vet. Dent 2002; 19 (1): 15-18.

(10) Royal Canin (2002) BBC II SYNTHESIS.

(11) Weesner BW Jr. Curing Halitosis: the sweet smell of success. Journal of the Tenessee Dental Association 2003;83 (4): 20.

(12) Waler, S.M. (1997) The effect of some metal ions on volatile sulphur-containing compounds originating from the oral cavity. Acta Ondontol Scand. 55: 261-4.

(13) Pan, P., Barnett, M.L., Coelho, J., Brogdon C. and Finnegan, M.B. (2000) Determination of the in situ bactericidal activity of an essential oil mouth rinse using a vital stain method. J Clin Periodontol. 27: 256-61.

(14) Isogai, E., Isogai, H., Kimura, K., Nishikawa, N., Fujii, N. and Benno, Y. (1995) Effect of Japanese green tea extract on canine periodontal diseases. Microbial Ecology in Health & Diseases. 8: 57-61.

www.NejblizsiProdejna.cz