Úvod Kotě a kočka Kočka Jaké kočičí plemeno si vybrat?

Jaké kočičí plemeno si vybrat?

Tisk
Jake_kocici_plemeno

Vždy dominuje - harmonie a rovnováha tvarů, podle dojmu z poddajnosti vycházející z povahy. Tento malý domácí kočkovitý tvor nabízí široké panoráma posílené genetické rozmanitosti druhu. Plemena a barvy kombinované pro největší potěšení nejen milovníků koček. Asi šedesát kočičích plemen je uznáno různými federacemi. Standardy těchto plemen popisují jejich historii, fyzický vzhled a charakter každého z nich. Malá nebo velká, štíhlá nebo mohutná, morfologie kočky spadá do tří základních typů, které se dále dělí na mezistupně.

Plemena: záležitost vzhledu a dispozice

Vyskytuje se dost obecný, ale často sledovaný trend: čím více je kočka longilineální, tím je aktivnější. Čím je větší a mohutnější, tím je klidnější a vyrovnanější. Přirozeně, je to jen trend, který je zmírněn dalšími individuálními variacemi.
Aktivní kočky: mají prodloužené tělo, dlouhou hlavu a velké uši nastražené směrem ke všemu, co se hýbe. Pod jejich takzvanou "orientální" morfologií a štíhlými svaly, jako má například chrt, se skrývá ohnivá povaha. Siamská, balijská, orientální, mandarín nebo Cornish rex jsou kočky, které jsou velmi přítulné, velmi hovorné a velice připoutané ke svému majiteli. K těmto aktivním kočkám, které nesnášejí pocit osamělosti, můžeme také zařadit sfinx, bengálskou a habešských kočku.
Středně velké kočky s pevnou dispozicí: mají atletické tělo a pevné svaly. Rovnováha a umírněnost je jejich silnou stránkou. Jsou obdařeny stabilní a příjemnou povahou, jsou vždy přítomny, aniž by vyrušovaly. Takovými jsou zejména Kartouzská, evropská, barmská kočka, egyptská mau a kočka Devon rex s vlnitou srstí.
Silné a něžné kočky: jsou silné a velké. Jako kdyby si byly vědomy své důležitosti, jejich síla se však rovná pouze jejich něžnosti. Mohou být zakulacené, jako britská nebo exotická krátkosrstá kočka, obří jako mainská mývalí, norská, sibiřská kočka a ragdoll. Některé mohou být obdařeny dlouhou srstí, která vyžaduje denní péči, jako perská kočka, nebo údržbu každý druhý týden, jak barmská posvátná kočka. Tyto silné a tiché kočky milují společnost člověka, protože jsou přítulné a hravé.

Krátkosrstá nebo dlouhosrstá?

Ačkoli pro tento jev není žádné vědecké vysvětlení, často bylo zpozorováno, že při plemenech, u kterých je krátkosrstá a dlouhosrstá varianta, dlouhosrstí jedinci jsou klidnější než krátkosrstí. Nejlepší ilustraci toho poskytuje perská kočka a exotická krátkosrstá kočka, která je jednoduše krátkosrstou perskou kočkou.

  • facebook
  • youtube
  • instagram