Život s vaší kočkou

Tisk
Krmení - kočka je masožravec

Kočka je masožravec

Na rozdíl od člověka, který je všežravec, je kočka striktní masožravec. Má tělo, které je přizpůsobené pouze této stravě. Krmení superprémiovým krmivem, které je vhodné pro její věk, velikost, životní styl a plemeno přispívá k zachování jeho zdraví.

Kočka se svými čelistmi určenými k trhání a ne ke žvýkání, 30 ostrými zuby, slinami, které neobsahují žádné trávicí enzymy, žaludkem určeným na trávení rychle spolknutých obětí se odlišuje specifickým chováním, co se týká příjmu potravy. Toto zvíře může opravdu zkonzumovat 12 až 18 porcí za den a toto vše za méně než 30 minut během 24 hodin. Potrava se dostává do žaludku ve velkých kusech.

Aby byly splněny veškeré výživové potřeby kočky, je nezbytná konzumace krmiva, které bere do úvahy životní styl kočky, její věk, velikost,  zdravotní předpoklady, pohlavní stav, specifické vlastnosti jednotlivých plemen nebo i stav kůže či další tělesná specifika.

Kočka žijící doma nebo venku?

Kočka, která žije uvnitř, spotřebuje málo energie. Normální příjem neaktivní kočky vážící 3,5 kg, která nemá nadváhu, je asi 50 gramů krmiva za den, přičemž suché krmivo obsahuje kolem 350 kcal na 100 gramů. Pro některé kočky, které mají sklon přijímat potravu jen proto, aby vykonávaly nějakou činnost, je potřeba stanovit denní dávku krmiva.

Zároveň je důležité vybrat pro ní krmivo s nižším obsahem energie, abyste zabránili nadváze, i z toho důvodu, že většina koček žijících uvnitř je kastrovaná. Nižší vylučování pohlavních hormonů u koček má souvislost se zvýšenou chutí k jídlu. Její hmotnost se může zvýšit až o 30% během několika měsíců po kastraci. Kočka, která chodí ven pravidelně, má větší požadavky na příjem energie, přibližně 70kcal/kg/den. Tato potřeba se zvyšuje v závislosti na času stráveném venku, na velikosti teritoria, které má k dispozici, a na rozsahu klimatických změn v průběhu celého roku. Stravování kočky se však může během jejího života měnit a není stanovené natrvalo: mnoho takzvaných „venkovních“ koček se s příchodem zimy stává skutečnými domácími kočkami.

Dospělá kočka tráví asi 30% času, kdy je vzhůru, vylizováním svojí srsti. Chlupy, které spolkne, se potom vyloučí pomocí trávicí trubice, ale tento čistící proces představuje velké riziko v podobě uvíznutí chomáče chlupů v trávicím traktu. Lepšímu vyloučení těchto chlupů může pomoci i krmivo obohacené o nefermentovanou vlákninu.

Kritérium plemene

Ikdyž se čistokrevné kočky většinou chovají uvnitř, jejich potřeby jsou tak odlišné, jako je odlišná jejich stavba těla a vzhled. Stejné nároky na výživu nemá 10-ti kilová mainská mývalí kočka se středně dlouhou srstí a silnými čelistmi jako aktivní, svalnatá a krátkosrstá siamská kočka. Dlouhosrstá perská kočka, která má predispozici k dýchacím obtížím také nebude mít stejné nároky na výživu jako sfynx, která je bez srsti.

Ta například potřebuje vysoce energetické krmivo, aby se zachovala její hmotnost při jejím tvaru těla. Na rozdíl od ní se perské kočce musí dávat krmivo, jehož tvar je vhodný pro její čelisti a obsah živin dostatečný pro udržení krásy srsti. 

Kritérium věku

Kočka se v průměru dožívá 14 let, ale ani kočky, které žijí déle než 20 let, nejsou raritou. Lepší péče a kvalitní strava mohou přispět k prodloužení délky života. Stárnutím se u koček snižuje imunita, hůře se přizpůsobují a ztrácí chuť k jídlu.

Kousání se také pro kočku stává obtížnějším. Její stravování přizpůsobit jejímu věku. Granule pro stárnoucí kočky mají jemnější strukturu, jsou obohacené o vitamíny a mají výraznější chut´.

Specifická citlivost

70% koček starších 3 let trpí problémy se zuby. Tyto problémy se často ignorují, ale bolesti, které způsobují, mohou mít vážný vliv na chování kočky a její celkový zdravotní stav. Správné krmivo může přispět k udržení dobrého chrupu. Používání granulí, které svojí velikostí a strukturou podporují kočku v tom, aby kousala, umožn´uje mechanické obrušování zubů a snižuje tvorbu zubního plaku.

  • facebook
  • youtube
  • instagram