Život s vaší kočkou

Tisk
Prevence nadváhy

Pozor!

Kočka reguluje příjem potravy dle svých potřeb. 25 až 30% koček sledovaných veterináři trpí nadváhou.

U koček žijících uvnitř je nadváha stále palčivějším problémem a to z několika důvodů:

Kočka se stala městským zvířetem, je kastrovaná, s omezenou či žádnou možností se venčit venku a to má za následek změnu v její potřebě přijaté energie.
Zatímco venku potřebuje 4-kilogramová kočka asi 300 kcal za den, uvnitř je její potřeba pouhých 200 kcal za den, tedy o jednu třetinu méně.

Dále kočka, která žije uvnitř a které nabídnete vysoce energetickou stravu s vysokým obsahem tuku jen tak pro radost, je méně schopná regulovat svůj příjem potravy.
A není ohrožena jen její štíhlost, ale zejména její zdraví. Nadváha je prvotním příznakem obezity a obezita je provázena mnohými patologickými riziky pro organismus: cukrovka, močové kameny, bolesti kloubů, kožní problémy...

Jak poznat, že kočka trpí nadváhou?

I bez vážení je možné nadváhu zjistit pouhým pohlazením a pozorováním. Její žebra a páteř by neměly být viditelné, ale měly by se dát lehce nahmatat. Když se na kočku díváte z boční strany či z vrchu, měla by mít jasně vyznačený pas a břicho by neměla mít převislé. Pokud břicho visí dolů a vy do něj musíte zatlačit prstem, abyste se dotkli žeber, je nutné na to reagovat.

Všeobecně většina koček dosahuje ideální hmotnost kolem 8 až 12 měsíce věku. Tato hmotnost může být celkem užitečná jeko referenční bod během celého jejího života, protože byste se měli snažit jí udržet, at už kočka žije jakýmkoli způsobem.

Predispoziční faktory

Výskyt nadváhy je u koček žijících doma o mnoho vyšší než v porovnání s venkovními kočkami. Dobře živená kočka, která má přístup ven, může lovit nejméně 4 hodiny denně. Je tedy důležité vědět, jak je pro kočku, která se nemůže pohybovat venku, nezbytné, aby mohla projevovat svoje přirozené instinkty spojené s hrou, lezením, skákáním apod...

Nuda je jeden z největších přátel nadváhy! Kočičí strom, hračky a každodenní pozornost kombinovaná s vhodnou stravou je nejlepší prevence nadváhy. Co se týká pamlsků, měly by být zakázané. Pouze pokud se s nimi počítá v denním energetickém příjmu a jsou v souladě se stravovacími návyky, můžeme jimi kočku krmit.
Život uvnitř jde často ruku v ruce s kastrací. Kočka může velmi rychle zvýšit svůj denní energetický příjem o 20%, ačkoli její potřeba se snižuje o 30% a tak narůstá riziko nadváhy.

Sledování její hmotnosti v kombinaci se zdravou výživou, která je určena pro kastrované kočky, pomáhá udržovat její kondici a ideální váhu. 

  • facebook
  • youtube
  • instagram