Úvod Kotě a kočka Kotě Od narození k dospělosti

Kotě

Tisk
Od narození k dospělosti

Vývoj kotěte

Kotě je na svojí matce zcela závislé a svou samostatnost získává až během několika týdnů. Tento rychlý vývoj, který se odehrává před odstavem, je skutečně jedinečný pro tento živočišný druh.

Když se koťátko narodí, tak je slepé a hluché a váží pouze okolo 100 gramů. Matka ho olizováním zbaví plodového obalu, ohřívá ho a podněcuje ho, aby našlo prsní bradavky. Vzhledem k tomu, že kotě není schopné regulovat svou tělesnou teplotu až do 3 týdnů, schoulí se pohodlně u matčina břicha, aby mohlo sát kolostrum. Po několika dnech začne dostávat od matky mateřské mléko a to zabere třetinu jeho času po dobu prvního měsíce. Během 7 až 9 dní zdvojnásobí svoji hmotnost. Během 5 týdnů už bude moci se pohybovat a jeho smysly se začnou vyvíjet, až začne svůj čas dělit mezi hru a spánek.

Pět smyslů

Po narození má kotě čich dostatečně vyvinutý na to, aby bylo schopné najít svou matku. Také začíná rozlišovat mezi 3 základními chutěmi: sladkou, slanou a kyselou, přičemž ty druhé dvě nemá příliš v oblibě. Kotě je slepé a hluché a tyto dva smysly se poté vyvinou prakticky najednou. Slyšet začíná v 5.dni jeho života, ale nemůže se podle sluchu orientovat dříve než ve 14 dnech. Smysly kotěte se dovyvinou až kolem 1. měsíce a v tomto věku začíná rozpoznávat hlas svojí matky. Kotě otevírá oči mezi 7. a 15. dnem po narození. Další 3-4 dny ještě potřebuje na to, aby začalo  vnímat hloubku prostoru.  Aby se přizpůsobilo nabytí zraku a sluchu bude potřebovat několik dnů. Koťátko má vyvinutý smysl pro rovnováhu, i když je pořád ještě trochu nemotorné. Svoje pohyby nedokáže ještě dobře kooordinovat v prvních 2 týdnech života. Kolem 17. dne svého života začíná chodit a ve 3 týdnech už se stává natolik šikovné, aby se mohlo poškrabat zadní tlapkou za uchem. V 35 dnech už škrabe a vytahuje drápky.

Hlavní části těla

Hlavní části těla se nevyvíjejí stejným tempem. Kotě se rodí s relativně velkou hlavou a poté mu rostou končetiny. Zdá se, že kotě má relativně dlouhé nohy. Nakonec se vyvíjí zbytek těla a dosahuje proporcí dospělé kočky.

Chování

Do určité míry je vrozená hygiena, vyprázdňování se a krmení. Ovšem i matka sehrává v tomto chování důležitou roli. Už ve věku 15 dní je kot´átko schopné olizovat si svou přední tlapku. V 30 dnech se přibližuje k nádobě určené na toaletu a seznamuje se s ní škrabáním. Ve věku 4 týdnů se umí nakrmit tím, že imituje chování svojí matky a tím získává i stravovací návyky a preference.

Chování typické pro tento živočišný druh se utváří kolem 3. týdne věku a končí v 7. a 8. týdnu věku kotěte. Hrát si začíná kolem 3. týdne s ostatními kot´aty a s matkou. Kotě se tak učí zatnout drápky a zajímat se o kořist, hmyz nebo malé předměty. Chování lovce typické pro tento živočišný druh se začíná utvářet na konci prvního měsíce. Učení se sociálnímu chování vůči člověku nebo psu začíná kolem 3. týdne a končí okolo 3. měsíce. Kotě se musí nacházet v prostředí, které je obohacené o vizuální a sluchové podněty. Kotě si zvyká na dotek, na pohlazení, když ho pochováte alespoň několik minut denně a necháte ho v blízkosti dětí, zvířat nebo když ho budete vystavovat  různým zvukovým podnětům.

Jeho budoucí chování velmi závisí na rozmanitosti prostředí a podnětů, kterým ho budete vystavovat v tomto raném období života.

  • facebook
  • youtube
  • instagram