Růst je klíčem života kočky

Tisk
Krmte své koťátko správně

Vhodná strava

Růst kotěte je velmi rychlý a tak musí být krmeno zvláštní výživou, která spln´uje všechny jeho základní požadavky na posílení imunitního systému, podpoření jeho správného nervovo-smyslového vývoje a růstu kostí. 

Kotě mladší 4 měsíců

Od narození, kdy novorozené kotě dostává od matky kolostrum až do 5. týdne, je koťátko krmené mléčnou výživou. Během odstavu v 7. týdnu se postupně přechází na pevnou stravu, která zajišt´uje jeho základní potřeby. Toto období je i začátek vývoje jeho obranyschopnosti. Používané krmivo musí mít vysoký obsah energie a být kompletně vyvážené v poměrech živin – bílkoviny, tuky, sacharidy, minerály a stopové prvky. Musí být také pro daného jedince vhodné. Ačkoli je kočka striktní masožravec, její výživa by měla obsahovat vysoce kvalitní obiloviny, které jsou dobře stravitelné a nezpůsobují průjem. Schopnost kotěte trávit obilný škrob se vyvíjí postupně. Obilniny obsahují aminokyseliny, které jsou důležité pro růst. K nim se přidává i taurin, který je živočišného původu a je pro kočky nezbytný.

Krmivo musí obsahovat všechny minerály a vitamíny nezbytné pro vývoj kostry. Také může být obohaceno o další živiny, které podporují  přirozenou obranyschopnost, a také EPA a DHA důležité pro správný vývoj centrální nervové soustavy. Pokud nechcete, aby kotě přijímalo pouze jeden druh potravy, tak můžete kombinovat krmivo ve formě pěny nebo ve formě granulí. Důležité je zejména vybrat tu zdravou výživu, které splňuje výživové požadavky kotěte, a také dodržet plynulý přechod z tekuté potravy na potravu pevnou.

Kotě starší 4 měsíců

Během dalšího období života kotěte musí výživa podporovat jeho přirozenou obranyschopnost, protože je pořád velmi křehké. Jeho kosti se postupně posilují a vyvíjí se jeho svalová hmota. Jeho energetické požadavky se zvyšují a zůstávají důležité do 4. až 5.měsíce jeho života, kdy dosahují vrcholu, po kterém se postupně snižují. Proto musí krmivo odpovídat těmto požadavkům.

Kotě může dostávat toto krmivo od 4. měsíce až do ukončení růstu, což je zhruba 1 rok. Je potřeba mezi jednotlivými krmivy přecházet postupně. Abyste předešli nadváze, po 6. měsíci by bylo dobré kontrolovat celkové množství potravy, které má kotě k dispozici. Vážení denního příjmu je nejlepším řešením, množství krmiva, které je potřeba mu dát, je uvedeno na obale. Je potřeba kotěti vždy nechat k dispozici čistou vodu ve skleněné misce, kterou měňte alespoň dvakrát za den.

  • facebook
  • youtube
  • instagram