Růst je klíčem života kočky

Tisk
Od narození po odstav

Důležité období vývoje

Toto období od narození po odstav trvá jen několik málo týdnů. Během této doby křehké kotátko vážící kolem sta gramů a úplně závislé na své matce, získá většinu svých schopností a dovedností, které bude používat v dospělosti, včetně svých stravovacích preferencí.

Porod

Gravidita kočky trvá v průměru 63-66 dní. Několik dní před porodem je kočka neklidná a hledá tiché tmavé místo, kde si bude moci vytvořit svoje hnízdo. Například vhodná je krabice z umělé hmoty, jejíž dno je pokryté čistými kusy látky, umístěná na dně skříně. Toto místo si kočka pravděpodobně zvolí, pokud tam bude moci pohodlně ležet se svými koťátky. Během této doby je důležitá klidná a důvěrná přítomnost jejího majitele.
Prudké kontrakce rodičky v intervalech 30 – 60 minut vedou k narození každého koťátka. Kočka roztrhne plodový obal a tahá ven hlavu novorozeného koťátka, zahřívá ho a posiluje jeho dýchání intenzivním olizováním. Může porodit 1 a 10 koťat (extrémy jsou výjimečné). Každé z nich váží průměrně 70 až 150 gramů v závislosti na plemeni. 

První čtyři týdny

Hned po přerušení pupeční šňůry, kočka novorozené kotě očistí a to přileze k jedné z prsních bradavek. Orientuje se podle tepla a vůně mateřského břicha. Během prvních krmení nedostává ještě mateřské mléko, ale kolostrum. Tato tekutina, jejíž vzhled i složení se velmi liší od mléka, obsahuje určité množství protilátek, které jsou důležité pro vývoj jeho obranyschopnosti. Sání a spánek v přítomnosti matky a sourozenců jsou jediné činnosti koťátka během těchto prvních dní. Je úplně závislé na matce a jeho životní boj začal tím, že si snaží přivlastnit tu nejlepší prsní bradavku. Je slepé a hluché, jeho nejvyvinutější smysly jsou čich a hmat. Jeho sluch začíná fungovat po 5. dni života. Mezi 7. a 15. dnem otevírá oči. Slyší od 14. dne svého života. Po dovršení prvního měsíce se začíná orientovat prostřednictvím zvuku, zraku a čichu.  

Do odstavení

Poté, co v prvních hodinách života koťátko dostávalo kolostrum, saje mateřské mléko. V případě většího vrhu, nedostatečné laktace nebo odloučení od matky, byste měli použít vhodnou náhradu mateřského mléka. Schopnost kotěte trávit mléčný cukr, laktózu, se poté snižuje na úkor jiných trávicích schopností. Během postupného snižování laktace u jeho matky, se u kotěte objevuje první mléčný zub. Mezi 3. a 4. týdnem života kotěte začíná přechod na nemléčnou potravu. Důsledkem této změny je přerušení růstové křivky. Nabízená potrava, která postupně nahradí mléčnou výživu, tedy musí splňovat všechny výživové požadavky, aby zajistila dostatečný přísun energie a podpořila křehkou obranyschopnost. Zdravá výživa pro toto rané období musí být vhodná pro jeho mléčné zuby a měla by obsahovat vysoce stravitelné bílkoviny nutné pro bezpečné trávení, dále by měla podpořit obranyschopnost organismu. Dle potřeby se krmivo zpočátku míchá s náhradním mlékem, poté s vodou a nakonec se podává v pevném stavu. Kotě je odstavené ve věku 7 až 8 týdnů. Po 4 měsících může koťátko přejít na 2. stupeň zdravé výživy, který je vytvořen pro optimální tělesný růst koťat ve věku od 4 do 12 měsíců.

  • facebook
  • youtube
  • instagram