Život s vaším kotětem

Tisk
Krmte svoje kotě dobře

Krmte svoje kotě dobře

Kotě má jiné výživové potřeby než dospělá kočka. Adekvátní Zdravá výživa (Health Nutrition), zavedená postupně v době odstavu, podpoří jeho růst a dobré stravovací návyky.

Výživa kotěte musí splňovat všechny požadavky, které jsou důležité pro jeho správný růst. Hned po narození saje novorozené kotě kolostrum (mléko prvních hodin života) od své matky, které je potřebné pro dobrou imunitu. Až po dosažení asi 5 týdnů, je jeho trávicí trakt přizpůsoben k trávení mateřského mléka. Postupně tráví laktózu (mléčný cukr) stále méně a méně dobře. Odstavení, které je postupným přechodem od tekuté stravy k pevné stravě, ho postupně vede k 1. stupni Zdravé výživy (Health Nutrition) pro koťata. Je to kompletní a vyvážené krmivo formulované pro první fázi intenzivního růstu, který pokračuje od odstavu až do dosažení 4 měsíců. Kolem 7. týdne věku kotěte je odstavení ukončeno. Správným návykům se proto musí naučit brzy!

Do 4 měsíců věku

Po odstavu zůstává trávicí systém kotěte nevyspělý a křehký. Proto je rozumné nezavádět po jeho příchodu do nového domova žádné náhlé změny v jeho výživě. Jeho výživa však musí splňovat jeho specifické výživové požadavky a obsahovat vysokou koncentraci energie, přičemž musí být vysoce stravitelná. Faktem je, že 10 týdnů staré kotě sní 3,5-krát více energie na kg než dospělá kočka!

Od 4 měsíců věku

Od 4 měsíců věku začíná u kotěte období pomalejšího růstu: 2. stupeň Zdravé výživy (Health Nutrition), který poskytuje výrazně posílenou trávicí bezpečnost, přispívá ke správnému vývinu svalů a kostí, přičemž má snížený obsah tuku. Kolem jednoho roku věku, jeho trávicí schopnosti dozrávají a kočka může být krmena Zdravou výživu (Health Nutrition) pro dospělé kočky, vhodnou pro konkrétní životní styl nebo plemeno. Po sterilizaci energetické potřeby kočky náhle poklesnou, zatímco její chuť k jídlu se zvýší. Je užitečné požádat veterináře o radu týkající se příjmu potravy zvířete.

Přirozené stravovací návyky kočky

V přírodě se dospělá kočka živí malou kořistí, kterou loví pomocí instinktu. Její příjem potravy je proto rozdělen na mnoho malých porcí, od 10 do 20 za dobu 24 hodin. Jelikož krmení trvá pouze jednu nebo dvě minuty, pokaždé sní 5 až 6 gramů potravy. Toto chování je vlastní všem kočkám, dokonce těm, které žijí v bytech. Proto je důležité pro její rovnováhu poskytnout jí krmivo, aby ho měla vždy k dispozici, přičemž je třeba zajistit, aby bylo čerstvé a měla k němu čerstvou vodu.

Podporování zdravých stravovacích návyků

Místo je kde jsou umístěny misky obsahující vodu a krmivo by mělo být klidné a zároveň musí být tak daleko jak je to jen možné od prostoru na vyprazdňování, tj. toalety. Když je v domě pes, je lepší položit misky pro kotě mimo dosah psa, například v určité výši.

Je lepší nepoužívat dvojité misky "voda + krmivo". Voda se může zašpinit a kotě odmítne pít. Naopak, musí být od sebe dostatečně daleko.
Výhodou skleněných nebo kameninových misek je, že nezadržují pachy a jsou zcela stabilní.

Krmivo se kotěti musí nechávat volně k dispozici, aby si z něj  mohlo samo brát. Měli byste však sledovat celkové množství, které sní každých 24 hodin zvážením doporučeného příjmu, který je uveden na obalu. Voda musí být vždy čistá a třeba ji měnit dvakrát za den.

  • facebook
  • youtube
  • instagram