Život s vaším kotětem

Tisk
Péče o jeho zdraví

Jednoduché úkony, dělané pravidelně, pro jeho pohodlí a zdraví

Kotě musí dostávat pravidelnou hygienickou péči, která udržuje jeho zdraví. Tyto jednoduché úkony zajistí jeho pohodlí a vytvoří chvíle blízkosti, jakmile opadne počáteční strach.

Pokud je dobře socializované, osvojené kotě starší než osm týdnů je již zvyklé na to, že ho lidé berou do rukou. Přesto se možná obáváte své vlastní neohrabanosti, když mu máte otevřít tlamičku nebo ostříhat drápky. Ze začátku může být zvířátko neklidné. Krátké úkony, něžné a opakované, však velmi rychle usnadní chvíli tohoto rituálu. Skutečně, ačkoliv je kočka velmi čistotným zvířetem, musí během svého života  pravidelně dostávat určitou hygienickou péči , aby se zachovalo její zdraví.

Lesklá srst

Udržovaná srst znamená, že chlupy jsou česané a zbavené všech mrtvých chlupů. Kotě tak bude ještě mnohem krásnější. Při srsti s dlouhými chlupy, jako má perská kočka, je péče povinná a je třeba ji dělat denně. Chlupy se musí rozmotat hřebenem a pak vykartáčovat a provzdušnit. Při krátké a ploché srsti, jako má siamská nebo habešská kočka, pohlazení rukou jsou všechno, co je třeba. Použití jemného kartáče každý týden je třeba při středně dlouhé srsti, jako má mainská mývalí nebo barmská posvátná kočka. Totéž platí pro srst s krátkými chlupy s podsadou, jako má exotická krátkosrstá kočka.

Věci, které je třeba sledovat

Ve vnitřním koutku oka se mohou usazovat nečistoty, hlavně u perské kočky. Třeba je jemně otřít obvazem, který je navlhčený přípravkem k tomu určeným. Z očí ani z nosu kotěte by nemělo nic vytékat.

Raději ho ve velmi mladém věku navykněte na úkon dentální hygieny lícní strany zubů: čištění zubů, které omezuje tvorbu zubního plaku. Můžete to udělat tak, že přejedete složeným obvazem po jeho zubech.

V oblasti uší by neměly být žádné nečistoty. Pokud je to nutné, odstraňte je obvazem nebo vatou navlhčenou speciálním přípravkem. Vatové tyčinky raději nepoužívejte.

Drápky

Stříhání drápků kotěte v žádném případě není zohavením. Naopak, jeho výhodou je snížení množství možných škrábanců kočkou žijící uvnitř. Abyste to snadno udělali, kotě třeba zabalit do ručníku, ze kterého necháte vyčuhovat jeho hlavu a příslušnou tlapku. Použijte kleštičky nebo nůžky na to určené a musíte jemně tlačit na poslední článek jeho prstu, abyste se postupně dostali ke každému drápku. Buďte opatrní, abyste odstřihli pouze průsvitnou část nehtu, bez toho, že byste se dostali k růžové části, která by začala krvácet, a nezapomeňte na paspárek na předních nohách!

Koupat ho?

Kotě, které zamýšlíte prezentovat na kočičích výstavách, třeba koupat! Skutečně, jeho srst musí být bezchybná, aby se mohlo ukázat porotě. Musíte použít speciální šampon, dobře vyhřát místnost, dát protiskluzovou koupelovou podložku do několika centimetrů vody a kotě postupně navlhčit předtím, než nanesete šampon. Po celkovém opláchnutí následuje jemné vysušení ručníkem, přičemž kotě třeba vždy udržovat v teple, dokud jeho srst není suchá.
Jakákoli změna ve vzhledu nebo chování kotěte vyžaduje, abyste zareagovali hned, jak to bude možné, a vzali ho k veterináři.

Vakcíny, odčervení a antiparazitika

Očkování kotěte veterinářem začíná už když má 8 nebo 9 týdnů a jeho účelem je posílení imunitního obranného systému kotěte. Je nezbytné, abyste dodrželi rozvrh imunizace vytvořený veterinářem. 

Proti nákaze vnitřními parazity se bojuje tím, že se březí kočka odčerví v momentě porodu. Kotě pak musí být odčervované velmi pravidelně podle rady veterináře.

Vnější parazité, jako jsou blechy a vši, jsou také velmi škodliví pro zdraví mladé kočky. Antiparazitikum poskytnuté veterinářem umožní léčbu kotěte staršího 2 měsíců.

  • facebook
  • youtube
  • instagram