Úvod O Royal Canin O nás Zvíře je více než jen dárek

O nás

Tisk

Přemýšlíte o tom, že si během svátků pořídíte zvířátko? 7 věcí, které byste měli vědět...

Snadno si představíme, jak lákavé je se jednoho rána probudit a najít tam roztomilou kočičku či pejska, kteří na vás čekají. Přinést si domů na svátky zvířátko může být nádherným zážitkem – vždyť přinášejí tolik radosti do našich životů. Pravdou je, že na světě jsou miliony psů a koček, kteří zoufale potřebují trvalý domov.

 

Avšak mnozí odborníci na zvířata – od veterinářů po experty na zvířecí chování – radí, aby si každý velmi dobře rozmyslel, než se rozhodne zvíře věnovat jako dárek. Na rozdíl od hraček, doplňků, oblečení nebo šperků, domácí zvíře je dárkem na celý život zvířete, nikoli jen na jednu sezónu. 

Opravdu zodpovědné vlastnictví zvířete začíná zvážením těchto aspektů:

 

1. Najít ten správný druh: Každý pes (a každá kočka) se liší, proto je velmi důležité zvážit, jaký typ zvířete je pro konkrétní rodinu tím nejlepším. Zamyslete se nad množstvím vynaložené energie, temperamentem zvířete, potřebami péče o dané zvíře i jeho velikostí. Tak například, ačkoli každý pes potřebuje duševní stimulaci, pohyb a hraní, některá plemena vyžadují více prostoru než jiná.

 

2. Myslet v první řadě na zvíře: „Psi i kočky přinášejí mnoho fyzických a duševních benefitů pro všechny, od těch nejmenších pro seniory,“ říká Dr. Kersti Seksel, přední veterinář a specialista na chování zvířat v Austrálii. „Avšak mnoho lidí podceňuje čas a úsilí, které péče o zvíře vyžaduje. To bohužel vede k tomu, že mnoho zvířat skončí v útulku kvůli nevhodnému chování nebo kvůli tomu, že majitel zjistí, že zvířátko nevyhovuje jeho životnímu stylu. Právě proto je tak důležité, aby každý pochopil, že za zvíře nese odpovědnost po celý jeho život.“ Pokud chcete to nejlepší pro vás i vašeho domácího mazlíčka, musíte být odhodlaní věnovat mu spoustu času a pozornosti – a to se vám nemusí vždy hodit.

 

3. Zajistit vřelé přivítání: Svátky jsou rušným obdobím, kdy se schází spousta přátel a rodinných příslušníků a kdy se pořádají oslavy. V tuto dobu možná nemáte dostatek času a prostoru potřebných k tomu, aby se vaše zvířátko mohlo přizpůsobit novému prostředí během těch velice důležitých několika prvních dnů a týdnů. Proto je mnohdy nejlepší počkat s pořízením zvířete až na dobu po svátcích, což se může ukázat jako nejlepší řešení pro všechny zúčastněné strany – jak pro zvíře, tak pro majitele.

 

4. Zapojit všechny: Do rozhodnutí, jaké zvíře je pro vás to správné, zapojte každého, kdo s kočkou nebo se psem bude žít. Totéž platí pro rozhodování, kdo se bude o nového mazlíčka starat. Nedávné video od společnosti Royal Canin (odkaz na video) ukazuje, jak je důležité zajistit, že jsme před darováním zvířete vše důkladně promysleli a naplánovali. Rada: Vytvořte si přehled, do kterého budete zaznamenávat aktivitu a harmonogram vašeho mazlíčka, a přiřaďte, kdo je za který úkol zodpovědný. Zkontrolujte, kdo je hlavním pečovatelem o zvíře – je daná osoba dost stará na tak velkou zodpovědnost? Kdo má na starosti každé krmení, každodenní procházky nebo výcvik, péči o srst, uklízení toalety a veterinární kontroly? Kdo se bude o zvíře starat, když jste v práci nebo jedete na cesty? Je nutné naplánovat, jak bude péče o potřeby domácího mazlíčka zajištěna, i když ji zrovna nebudete moci poskytovat právě VY.

 

5. Být připraven na nečekané: Toto by nemělo být překvapením: zvířata mohou stát dost peněz, ale každý majitel vám řekne, že takto vynaložené náklady stojí za to. Zahrnují výdaje na základní potřeby a pomůcky na péči o zvíře. Odborníci dále doporučují dát si stranou určitou sumu na neočekávané výdaje – ať už se jedná o speciální dietu, pojištění zvířete nebo o péči v případě zdravotních problémů.

 

6. Najít veterináře: Předtím, než si domů přivedete nového mazlíčka, mnoho chovatelů a provozovatelů útulku vyžaduje uvést kontakt na vámi vybraného veterinárního lékaře. Veterináři poskytují nezbytná očkování, preventivní péči a pravidelné zdravotní prohlídky. Mohou vám také pomoci určit správnou stravu pro dané plemeno dle věku, úrovně aktivity a zdravotního stavu vašeho zvířete.

 

7.  Připravit výbavu pro základní potřeby zvířete: Sada s výbavou pro mazlíčka je skvělým začátkem a potěší i jako dárek pro někoho, o kom víte, že by mohl dostat novou kočičku či nového pejska. Co by měl takový balíček obsahovat: pytel prémiového krmiva vhodného pro danou rasu a potřeby zvířete; sadu péče o srst; obojek; vodítko; štítek se jménem a telefonním číslem na majitele a veterináře; nový plánovač pro zaznamenávání každodenní rutiny zvířete, milníků, důležitých termínů a kontaktů.

  • facebook
  • youtube
  • instagram