Úvod Štěně a pes Pes Pes, který slouží člověku Pes jako společník člověka

Pes, který slouží člověku

Tisk
Pes jako společník člověka

Neodmyslitelný společník člověka

Lov je bezpochyby první společnou aktivitou člověka a psa. Toto společné pátrání a hon bylo vždy přítomno a jejich tradice přetrvává i dnes. Ale nejen při lovu jsou psi užiteční, někteří psi vkládají svůj čich do služeb pána při hledání lanýžů či dokonce nerostů.

Lovecký pes

Tento sport vyžaduje vynikající fyzický stav psa i jeho pána, protože často trvá i dlouhé hodiny a za každého počasí. Je zde také nutná síla charakteru, houževnatost, dobré pozorovací schopnosti, a samozřejmě výborně vyvinutý čich.
Nejrůznější lovecké metody, terény či různorodá lovená zvěř způsobila mimořádnou diverzifikaci loveckých plemen psů. Dnes již existují stovky plemen, která jsou hned od narození určena pro konkrétní loveckou techniku v konkrétním terénu. Teriéři, vodní psi, přinašeči, aportující psi, ti všichni mají své vlastní specifické vlastnosti, fyzickou stavbu, čichovou a zrakovou charakteristiku. Bez psa, jako přítele a společníka, by lov nemohl existovat.

Přirozené schopnosti a trénink

Lovečtí psi jsou rozděleni do několika skupin podle klasifikace Mezinárodní kynologické federace. Všichni tito psi mají společné skvělé vrozené vlastnosti, již jsou plodem pečlivého výběru specializovaných chovatelů, probíhajícího po desetiletí. Mezi stěžejní kvality patří zejména schopnost vyvinout iniciativu, která je pro loveckého psa velmi důležitá. Není to jen záležitost dobrého čichu, ale hlavně také schopnosti jej správně použít. Trénink loveckého psa je proto velmi důležitý, zahrnuje mnoho trpělivosti a citu. V průběhu času se vyvíjí a uzpůsobuje v návaznosti na specifika psa.
Vychovat dobrého loveckého psa trvá všeobecně několik měsíců každodenní práce. Poslušnost, návrat k pánovi, zaujetí pozice. Známý povel "sedni" je pro psa podmínkou, stejně však musí umět používat svůj čenich. Všechna zvířata mají více nebo méně rozvinutý čich, v závislosti na druhu a v případě psa i na plemeni. Na konci tréninku by pes měl bez chyby rozeznat všechny vůně, které vítr přináší. Ohaři by měly být schopní prozkoumávat terén bez ohledu na místní půdu, čekat bez pohnutí, aby neznepokojili a nevyplašili zvěř, kterou po zabití musí také přinést lovci.
Všechny tyto úkony by si měl pes osvojit bez omezení.

Plemeno, které v kostech máš...

Lovecký pes z principu, i proto, že to má v krvi, nepatří mezi městské psy ani mezi vhodné domácí společníky. Říká se, že plemeno, které v kostech máš, jen tak lehce neschováš. Proto, pokud vlastníte takového psa bez toho, abyste byli myslivcem, musíte psovi denně poskytnout příležitost běhat a hrát si. Vždyť městský život není ideální k lovu!

Pes jako hledač lanýžů

Pes může vykonávat i velmi specifickou funkci, která přináší velký požitek zejména gurmánům -je jí hledání lanýžů.
Hledáním lanýžů, známých podzemních hub, jež jsou tak vzácné, že jsou často přezdívané černé zlato, byla pověřena mnohá zvířata, jako kozy, ovce, prasata a nedávno i pes. Pes je tvárnější a snadněji se přemisťuje.
Pro tento účel jsou vhodná všechna psí plemena, pokud je jim poskytnut nezbytný trénink. Psi pak mohou hledat lanýže profesionálním způsobem, tj. na umělých lanýžových polích, nebo i amatérsky, na lanýžových polích přirozených.
Podle tradiční metody, poté co fena vrhne štěňata určená pro tuto aktivitu, jsou její bradavky natřeny lanýžový šťávou, aby se štěňátka již od nejútlejšího věku seznámila s touto vůni. Později se jim lanýžová šťáva systematicky přidává do jídla. Pes si pak vůni lanýže asociuje s jídlem a automaticky jejich vůni bude vyhledávat.

Pes jako hledač nerostů

V roce 1962 byli psi poprvé použiti k detekci minerálů. V té době to znamenalo, že vyhledávali siřičité kameny pro výzkumné účely. Tato iniciativa se později úspěšně rozšířila do Švédska, Ruska a Kanady. V jiných zemích se psi používají k hledání niklových a měděných sedimentů, i když se hledají obtížněji než kameny s obsahem síry, jež mají silnější vůni. Trénink probíhá formou hry, podobně jako u psů, kteří vyhledávají drogy nebo výbušniny. V zemích východní Evropy a ve Skandinávii umí dobrý pes objevit usazeniny až do hloubky patnácti metrů.

  • facebook
  • youtube
  • instagram