Pes, který slouží člověku

Tisk
Pes pro sport a rekreaci

Provozování sportu a jiných aktivit se psem

Soutěže krásy, závody, poslušnost, agilita … Existuje mnoho příležitostí pro vlastníky psů, aby se věnovali sportu či jiné volnočasové aktivitě společně se svým psem. Ať si vyberou jakoukoli společnou činnost, její kvalita bude vždy záviset na souladu mezi pánem a jeho psem. Bez něj by totiž nebyla žádná hra ani vítězství.

Soutěže krásy

Tyto soutěžní události se nazývají výstavy psů a konají se na národní, mezinárodní i světové úrovni. Experti a komise posuzují psi různých plemen s respektem k jejich morfologii a chování a podle standardu jejich plemene.

Psí sporty

Podle plemene a jejich schopností se psi mohou zúčastnit mnoha akcí, které nabízejí jejich majitelům příležitost věnovat se sportu nebo jiné tréninkové aktivitě se svými psy.
Lov: závody na poli (ohaři), lovecké závody (lovečtí psi), soutěže v lovu zvěřiny, soutěže v hrabání do země.
Hledání: vyhledávání lanýžů
Soutěže ve vodním zachraňování a jiných pracích ve vodě: vhodné hlavně pro psy novofundlandské
Závody: dostihové psy (vipeti, chrti).
Pastevecké soutěže: pastevečtí psi (Pyrenejský ovčák, bearded kolie ...)
Stopování: hledání předmětů i osob
Závody Ring, Mondioring, Campagne, IPO (RCI):
Tyto závody se skládají ze série soutěží, ve kterých psi ukazují své přirozené schopnosti v různých oblastech. Podle druhu soutěže mohou absolvovat skákání přes překážky, poslušnost, bojovnost, obranu a stopování.
Agility: psí závody na překážkové dráze.
Canicross: Pan běží se psem na označené přírodní trati. V podstatě je to běh se psem po svém boku.
Flyball: Je štafetový závod ve sprintu s týmem nejméně čtyř psů. Každý pes probíhá přes sérii 4 překážek na vzdálenosti 15 metrů. Na konci trati se nachází odpružená krabice, kterou pes musí spustit. Katapultující mechanismus vystřelí míč, který pes musí přinést svému pánovi poté, co opět překonal překážky v opačném směru.
Frisbee: pes běží, aby chytil vypuštěný létající talíř svého pána

Tažný pes

První zmínka o psech, připevněných k saním pochází z orientálního Sibiře, z doby před 4000 lety. Oficiální uznání závodů tažných spřežení  a závodů v pulka-lyžování, jako sportovních disciplín se datuje na začátek dvacátého století. V čase, kdy byla zlatá horečka v plném proudu, se spojila skupina nadšenců, aby si změřili síly a rychlost v závodech saní taženými psy.
Na začátku století tento sport opustil svou kolébku Aljašku a rozšířil se po Spojených státech a Kanadě. Druhou kolébkou se stala Nová Anglie, kde byl v roce 1924 založen New England Sled Dog Club. V roce 1932, zimní olympijské hry v Lake Placid představili závody saní taženými psy jako exhibiční sport a tyto závody si tak získaly značnou popularitu obecenstva. Dnes je téměř nemožné spočítat všechny závody, které se uskuteční každou zimu, a to zejména v severní Americe. Všechny závody se pořádají každoročně a mají i desítky tisíc účastníků.

Pulka-lyžování

Skandinávie je další kolébkou sportů se saněmi. Avšak zde nejsou nejpopulárnějšími závody se saněmi, ale pulka lyžování, což je sport, který kombinuje orientační lyžování na běžkách a tahání saní: lyžař je provazem připojen ke svému týmu, který je složen z jednoho až tří psů, které táhnou loďku s 20 kilogramovou zátěží. V této disciplíně Skandinávci preferují lovecké psy, jako je hrubosrstý ohař, ohař, nebo setr. Ti se prokázali jako rychlejší na tratě kratší než 7 až 12 km a také psychicky vhodnější pro samostatný výkon.
Pulka lyžování a závody v tažení saní nyní tvoří hlavní disciplíny v psích sportech. Pod ochranou federací tento sport dosáhl mezinárodní úroveň.

  • facebook
  • youtube
  • instagram