Život s vaším psem

Tisk
Krmení

Každý pes by měl mít svůj vlastní jídelní lístek

Pes nemá stejné nutriční požadavky jako člověk a proto není vhodné, aby jedl stejně "jako jeho pán". Jeho denní příjem potravy by měl zahrnovat vyvážený poměr všech živin, které jsou nezbytné pro jeho zdraví, s přihlédnutím na jeho specifické rysy jako jsou: plemeno, velikost, věk nebo fyzická aktivita. Tato rovnováha, která se snaží co nejpřesněji vyhovět jedinečným požadavkům každého zvířete, je cílem přístupu Zdravé výživy.

Na rozdíl od člověka, který je všežravec a jehož tělo se adaptovalo na různorodé potraviny jako je zelenina, maso a ovoce, má pes vysoce cílenou střevní mikroflóru, která je 1000 krát méně hustá. Z tohoto a mnoha dalších důvodů, je vážnou chybou se domnívat, že pes může být krmen stejně jako člověk.

Aby pes zůstal fit a plný energie po celý svůj život, musí jeho strava splňovat veškeré potřeby, bez jakéhokoliv nedostatku nebo nadbytku. Zdravá výživa umožňuje plnit nutriční požadavky psa v závislosti na jeho velikosti, věku, fyziologickém stavu (např. zda je pes kastrovaný,…), jeho fyzické aktivitě, ale také na konkrétních specifikách každého plemene. Téměř 400 různých psích plemen vykazuje vysokou rozmanitost.

Výživa podle jeho velikosti

Rozsah váhy a velikosti mezi jednotlivými plemeny psů je jeden z nejširších v celé zvířecí říši. Počínaje čivavou vážící 1kg, až po bernardýna, který váží více než 100kg, je to poměr 1:100. Tento rozsah vyplývá z morfologické, fyziologické, metabolické a povahové rozličnosti a má velký dopad na zdraví a výživu. Čím větší je váha dospělého psa, tím se zmenšuje energetický požadavek na každý kilogram váhy a opačně. Menší plemeno psa potřebuje přijímat stravu s vyšší energetickou hodnotou a vyšší koncentrací tuku, než středně velká plemena. U velkých plemen psů umožňuje nárůst energetické hodnoty potravy snížit její objem a tím kompenzovat jejich omezenou trávicí schopnost. Nárůst energetické hodnoty také znamená zvýšenou koncentraci proteinů, minerálů, vitamínů, ... Tvar a struktura krmiva by vždy měla být přizpůsobena velikosti, tvaru a síle čelisti pro správné uchopení a žvýkání.

Výživa podle plemene

Každé plemeno je jedinečné: různorodou srstí, stravovacími návyky, zažíváním, citlivostí kloubů nebo energetickou potřebou. Týmy Royal Canin úzce spolupracují s chovateli, veterináři, vědci a odborníky na zvířecí výživu, za účelem neustálého zlepšování a prohlubování svých poznatků o plemenech psů.
Vývoj výživy přichází stejně rychle jako vědecké objevy. To je podloženo mnohaletou historií inovativního vývoje, vždy zaměřeného na poskytnutí stále přesnější vyživovací nabídky pro jednotlivá plemena. Ačkoliv plemena boxer, labrador a retrívr mají podobnou velikost, jejich vyživovací potřeby jsou zcela odlišné a stejné krmivo proto nemůže naplnit jejich různorodé potřeby - právě naopak:
- Boxer je vytříbený atlet, množství jeho svalů a jeho srdce spalují hodně kalorií a proto málokdy trpí nadváhou
- Labrador nebo retrívr má těžké kosti a sklon k přejídání, přirozeně má proto více tuku a velmi citlivou kůži plnou mazu.
Vývoj v poznání plemen a jejich vlastností za poslední roky umožnil vyšší kontrolu nad krmením a přinesl mnohé výhody.

Výživa podle jeho aktivity

Pracovní pes, jako například lovecký nebo záchranářský pes, nebude mít stejné výživové požadavky jako městský pes, který chodí na procházky na vodítku dvakrát denně. Také je pravda, že v rámci jednoho plemene jsou velké rozdíly mezi pracovními šampióny a šampiony krásy. Není to otázka krásy, ale specializace.
Fenka, která čeká štěňátka, má zvýšené nároky na proteiny, energii a minerály už v šestém týdnu těhotenství. Vysoké nároky na výživu má fenka i později v období kojení, kvůli bohatosti a dostatečnému množství mléka. 25-kilová fena, která vrhla 6 štěňat, dosáhne maximální produkce mléka, tj. 2 litry denně, když jsou štěňátka přibližně 3 týdny stará. Toto umožní jen specifická výživa.

Výživa podle životního stylu

Někteří psi, zejména malá plemena, mají výlučně městský a hlavně "indoor" - bytový životní styl, čili žijí v bytech, či domech. V tomto případě je třeba věnovat zvýšenou pozornost riziku vzniku nadváhy. Tito psi mívají málo příležitostí pro výdej energie a citová vazba mezi nimi a jejich majiteli je velmi silná. Často proto vzniká pokušení rozmazlovat svého zvířecího miláčka, které může vyústit ve velkou nerovnováhu ve výživě. Zdravá výživa je vhodná pro psy chované doma, krmivo Indoor Mini v doporučených dávkách předchází riziku nadváhy a udržuje váhu na optimální úrovni. Výživa by neměla sloužit jako odměna, kromě případů, kdy splňuje živinové nároky a je započtena do denního množství přijaté potravy.

Výživa podle jeho věku

V období dospělosti, kdy se ještě neprojevují příznaky stárnutí je možné pomocí Zdravé výživy uchovávat dospělou podobu psa.  Zdravá výživa mu pomůže udržet si vitalitu a bude bojovat proti příznakům stárnutí buněk.
Když se pes dožije 75 až 80% předpokládané délky svého života, můžeme ho považovat za stárnoucího. Zdravá výživa může mít preventivní roli v mnoha případech chronických chorob spojených se stářím, nebo dokáže omezit projevy klinických symptomů. Vitamin E a C, taurin, lutein a betakaroten ve správných množstvích podporují přirozenou stárnoucích psů. Esenciální mastné kyseliny obsažené v rybím tuku, jako jsou omega 3 a omega 6 přispívají ke zdraví kůže a srsti.
Stárnoucí psi netvoří homogenní skupinu. Strava staršího zdravého psa by se měla lišit od stravy staršího psa, který je nemocný. Pravidelné kontroly u veterináře jsou v tomto období nezbytné, aby odhalily případné nemoci ledvin či srdce tak brzo, jak jen to je možné.

  • facebook
  • youtube
  • instagram