Život s vaším psem

Tisk
Péče o psa

Soužití s Vaším psem

Soužití se psem znamená nejen to, že s ním denně budeme chodit na procházky, ale také mu pravidelně poskytneme správnou hygienickou péči, která nás může upozornit na případné abnormální znaky, jež mohou signalizovat nemoc.

Procházky

Nevyhnutelné procházky

Chcete-li zajistit, aby se Vaše zvíře cítilo dobře, musíte mu v první řadě poskytnout dostatečné procházky. Jako společenské zvíře, se pes potřebuje setkávat s jinými živými bytostmi a zkoumat teritorium. Ať už bydlí v bytě nebo domě, pětiminutová ranní a večerní procházka mu nestačí, dokonce ani když má přes den k dispozici zahradu. Hodinová procházka každý den mu poskytne dostatek prostoru, aby vydal svou energii a začlenil se mezi ostatní psy v okolí. Nejlepší variantou je procházka bez vodítka daleko od hlavních komunikací. Každý víkend velká dvouhodinová procházka v parku nebo lese poskytne psovi potřebnou změnu každodenního prostředí. Starší nebo nemocné zvíře se spokojí s hygienickou procházkou dvakrát denně. Pro sportovního psa, jako je například Border kolie, bude pro jeho správný vývoj zapotřebí mnohem vyšší pohybová zátěž.

Dobře vycvičený pes umí chodit na vodítku i když není připoutaný a na povel se umí vrátit k noze pána. Pokud tomu tak není, kynologické cvičící kluby ho dokážou tyto povely naučit.

Po procházce

Po návratu z procházky bychom psa měli systematicky zkontrolovat. V létě bychom měli kontrolovat tlapky psa, zda nebyly poškozeny něčím pichlavým či pořezané ostrým předmětem. Také bychom měli zkontrolovat, zda nějaké stéblo nezůstalo uvízlé na těle psa nebo v uchu. Při procházce po trávě nebo louce,se klasy trav mohou zapíchnout do tkání jako mikroskopické harpuny a tím způsobit vážné poranění. V zimě, když pes běhá po zasněžené zemi mu hrozí popraskání tlapek, zejména kvůli agresivní soli, kterou jsou cesty posypané. Po návratu je proto tlapky třeba opláchnout vlažnou vodou.

Uši jsou oblíbeným místem klasů. V případě, že se do něj už dostaly, je nutné je vybrat ze zvukovodu pomocí pinzety.Tento delikátní zákrok je často bolestivý, a proto vyžaduje návštěvu u zvěrolékaře. Na jaře se doporučuje oholit psovi vnitřní stranu ucha, jako prevenci zachycení klasů v uchu.

V ohrožených oblastech bychom psa měli zkontrolovat, zda se na něm nezachytilo klíště, případně jiný parazit, který by mohl přenášet vážné nemoci, např. piroplazmózu. Pokud se Váš pejsek v létě koupe, měli byste ho opláchnout. Ať už to je v řece nebo v moři, na kůži a srsti se mohou usadit malé částečky, které jsou psovi nepříjemné.

Denní hygiena

Jeho čenich

Měl by být vlhký a svěží po celý den. Někdy může přes noc vyschnout, ale když se pes probudí, pak musí být opět vlhký. Jakékoliv strupy, praskliny nebo hnisavý výtok jsou znakem nemoci, kterou musí vyšetřit veterinář.

Jeho ústní dutina

Nezávisle na plemeni, čelisti a tlama by měla být čistá a relativně neprodyšná. Měli byste si všímat prasklin nebo červených skvrnek. Zuby by měly být bílé a mít minimum zubního kazu. Dásně by měly být růžové, červená linka na okraji zubů je patologická a značí bolestivý zánět, který může zapříčinit ztrátu chuti k jídlu, protože pes nemůže jídlo dobře uchopit ani rozkousat.
Přesto, že psi málokdy spolupracují, když jim chceme čistit tlamu nebo zuby, i tak bychom to měli dělat několikrát týdně, pomůže to zabránit špatnému dechu. Nejlepší je použít zubní kartáček a zubní pastu pro psy. Také mu můžete podávat zubní tyčinky, které zpomalují vznik zubního kamene pomocí mechanického tření, když na nich pes kouše. Aby bylo podávání zubních tyčinek efektivní, měly by být psovi podávány denně. Suchá strava z řady Zdravá výživa je speciálně navržena tak, aby přispěla k ochraně ústní dutiny, hlavně malých plemen, jejichž tvar čelisti a zubů má tendenci podléhat těmto specifickým onemocněním.

Jeho oči

Oči by měly být jasné a vlhké, s růžovou membránovou sliznicí. Na vnitřním okraji oka by neměl být viditelný žádný výtok. Je celkem snadné čistit psovi oči očním roztokem. Zvedněte psovi hlavu, otevřete jeho horní víčko a kápněte několik kapek do oka. Přebytečný roztok, který vyteče, otřete kapesníkem. Láhev byste měli mít schovanou za zády do poslední chvíle, abyste psa neznepokojily. Dávejte pozor na datum spotřeby použitého roztoku.

Jeho uši

Existují dva druhy uší, volně visící a stojící nahoru. Visící uši by se měly kontrolovat častěji, kvůli uzavření vnějšího zvukovodu, které nedovoluje dostatečnou ventilaci. Čištění ucha by mělo být pravidelné. Psům s visícíma ušima čistěte uši jednou nebo dvakrát týdně, psům se stojícími ušima byste měli čistit uši každé dva týdny. Použijte vhodný roztok do uší psa. Vložce špičku prstu do zvukovodu, nemusíte se obávat prasknutí ušního bubínku, protože zvukovod má tvar písmene L. Trysku produktu vsuňte do ucha. Špičku prstu vyjměte a masírujte okolí 30 sekund. Nakonec zvukovod otřete kouskem vaty nebo obkladu bez toho, abyste ho tlačili dovnitř. Na jaře se doporučuje psovi oholit vnitřní stranu ucha, aby se předešlo zachycení klasů v uchu.

Jeho genitálie a konečník

Pravidelná kontrola samčích i samičích pohlavních orgánů zajistí čistotu. Případná přítomnost výtoku si vyžaduje kontrolu veterinářem. Konečník by měl být čistý a neměly by být viditelné příznaky průjmu.

Jeho drápy

Existují dva druhy drápů, zadní a přední drápy. Drápy neustále rostou a běžné aktivity psa, by měly zajistit jejich obrušování. Pokud tomu tak není, můžete slyšet klepání, když pes chodí. V takovém případě byste je měli psovi drápy ostříhat speciálním střihačem nehtů pro psy. Při stříhání je důležité nezasáhnout do horní prokrvené části drápu, která je růžově zbarvená, na rozdíl od průhledné části, v níž je možné vidět růžový trojúhelník. Stejnou techniku použijte i u zadních drápů. Ty jsou často zarostlé srstí, ale nemělo by se na ně zapomínat, protože v případě že zarostou, způsobí psovi hodně bolesti a způsobí poranění.

Vakcíny a antiparazitika

Vakcíny

Pro psa jsou prospěšné mnohé vakcíny, ale ne všechny jsou nezbytné. Závisí to na veterináři, aby určil plán očkování podle odhadovaného rizika. Vakcíny pro kteroukoli nemoc působí pouze určitý čas, proto musí být podávány opakovaně během celého života psa. Pravidelně si dohadujte vakcinace pro Vašeho psa u veterináře

Vnější a vnitřní parazitika

Blechy a klíšťata přenášející nemoci se pravidelně objevují, zejména na jaře. Na trhu je dostupných mnoho produktů proti těmto parazitům: spreje, náplasti nebo obojky. Pomáhají efektivně bojovat s vysoce škodlivými účinky těchto parazitů na zdraví zvířete, které mohou ovlivnit i zdraví člověka. Odčervování by mělo být pravidelné a systematické dle pokynů veterináře, jelikož volba produktu závisí na velikosti zvířete, jeho stáří i životním stylu.

Péče o srst

Mytí

Potřeba koupele se liší podle struktury srsti: velmi krátká srst by se měla mýt pouze, když je špinavá, průměrně dvakrát ročně a dlouhá srst každé tři měsíce. Malé psy můžeme mýt v umyvadle, nebo ve vaničce pro děti a velké psy ve vaně, nebo venku, pokud to venkovní teplota dovoluje. Gumová podložka zabrání, aby pes uklouzl, při čem by se mohl vylekat nebo poranit. Použijte vlažnou vodu a speciální šampon pro psy. Vhodnější je použít šampon od veterináře, protože pH faktor psí kůže se liší od pH člověka. Srst důkladně rozčešte ještě předtím, než jdete psa koupat. Nejprve navlhčete celé tělo psa, a vytvořte pěnu ze šamponu, dávejte pozor na hlavu a uši. Pořádně opláchněte a utřete do sucha.

Línání

Ať je srst psa jakákoliv, vždy platí, že roste, odumírá a obnovuje se. Psi, kteří žijí venku, línají dvakrát ročně - na jaře a na podzim, podle množství světla. Psi žijící uvnitř jsou těmto změnám méně vystaveny a ztrácejí srst v průběhu celého roku, se dvěma intenzivnějšími obdobími na jaře a na podzim. Pokud se o srst staráme tak, že ji češeme a koupeme, zbavujeme srst odumřelých chlupů. Frekvence a nástroje by se měly lišit, podle typu srsti.
U některých typů srsti, je vhodné svěřit svého psa do rukou profesionálů.

Krátká srst

Nejprve psa čeště gumovým hřebenem v protisměru růstu srsti, tím odstraníte lupy a odumřelé chlupy. Poté použijte kartáč se štětinami a čeště psa ve směru růstu srsti po celém jeho těle. Česání ukončete přejetím srsti navlhčenou jelenicovou kůží, aby se srst pěkně leskla.

Krátká a tvrdá srst

Kvůli hustotě srsti (psí srst má totiž spodní a také ochrannou vrchní vrstvu) by měl být pes česaný každé dva dny. Hřebenem češte psa v protisměru růstu srsti, abyste odstranili co nejvíce chlupů a odumřelých buněk a abyste ztenčili spodní vrstvu srsti. Kartáčem se štětinami poté vyčešte ve směru růstu srsti vše, co jste vyčesali předtím. Hřeben s velkými zuby použijte na ocas a nohy. Srst psů s tvrdou srstí jako jsou jezevčík nebo West Highland White teriér, by měla být zkracována 4 až 5 krát ročně trimovacím nožem. To umožní odstranit odumřelé chlupy, které zůstávají mezi nožem a palcem. Takovéto odstraňování srsti není bolestivé, pokud se provádí správně a tahy jsou prováděny ve směru růstu chlupů.

Dlouhá srst

Dlouhá srst vyžaduje denní česání a kartáčování. Například u afghánských chrtů toto může trvat až hodinu denně. Česání ve směru růstu srsti umožní odstranit zamotané chlupy a spodní srst. Měli byste postupovat jemně, abyste psovi neublížili. U psů s jemnou srstí jako je například jorkšírský teriér, nebo afghánský chrt použijte kartáč se štětinami, aby se srst leskla. U psů s hustou spodní vrstvou srsti, jako je například dlouhosrstá kolie, je možné k odstranění nečistot použít kovový hřeben. Chlupy na zadních nohách psů můžete nakonec pročesat hřebenem s velkými zuby. Nůžky použijte k zastřihávání srsti a chlupů na místech, kde se často tvoří uzly a zadržují se nečistoty (bradavky, tlapky, zadní nohy).

  • facebook
  • youtube
  • instagram