Život s vaším psem

Tisk
Udržujte svého psa ve formě

Udržujte svého psa ve formě

Nadváhou u psa, je myšlen nadměrný přírůstek tělesné hmotnosti často způsobený konzumací potravy, která svým množstvím přesahuje potřeby zvířete, nebo je pro něj přímo nevhodná. V případě, že je tento trend dlouhodobý, může vést až k obezitě, která představuje nemoc. Speciálně přizpůsobená výživa efektivně přispěje k navrácení ideální váhy psa.

Ve většině případů, hlavní příčina nadváhy spočívá v konzumaci potravy, která převyšuje nároky psa, spolu s nedostatečným pohybem zejména v městském prostředí. Některá plemena mají genetickou predispozici k nadváze, jako například kokršpaněl, labrador, retriever nebo kolie. Nadváha může být způsobena potravou, která byla podávána již v období jeho růstu. Přecpané štěně malého plemene si vytvoří tukové buňky, které se jako malé balónky v dospělosti naplní tukem. Stejně podporovat psovu mls koláčky a sladkostmi je nezanedbatelný faktor způsobující nadváhu.
Navíc, podporování psí mlsnosti a nenasytnost podáváním cukrovinek a dortů je nezanedbatelným rizikovým faktorem, co se nadměrné hmotnosti týče.

Pes, který žere příliš

V takovém případě, může jít o psa, který trpí bulimií. Tento stav může vzniknout ze strachu z nedostatku potravy v případě soutěžení více psů o potravu, důvodem může být neurohormonální nerovnováha, nuda, příjem krmiva s nedostatečnou koncentrací energie, nebo problém s trávením a vstřebáváním živin. Rozmezí váhy zvířete a přesné pozorování umožní majiteli usměrnit veterináře při určování správné diagnózy.

Krmivo s nízkou koncentrací energie

Snížení množství krmiva, které pes denně přijímá, může způsobit problém. Pes snížení objemu potravy vnímá velmi těžce. Pokud se snažíte, aby váš pes zhubnul tím, že mu omezíte jeho příděl, riskujete, že bude trpět deficitem potřebných výživných látek.
Cílem Zdravé výživy určené při nadváze psa je zachovat stejný objem porce s obsahem všech potřebných živin, ale se sníženým obsahem kalorií.
Díky mimořádné chutnosti krmiva ho pes lehce přijímá a jeho speciální struktura zmírňuje pocit hladu mezi jednotlivými krmeními. Lehká strava Zdravá výživa je vhodná jako efektivní podpora pro psy s malou aktivitou nebo pro kastrované psy se sklonem k nadváze.

Zdravé řešení

Pro psa se sklonem k nadváze je vhodné nejen, aby začal přijímat lehkou stravu, ale aby došlo také ke změně jeho návyků. Delší procházky mu poskytnou příležitost vydat více energie. Velmi prospěšná je i společná hra majitele se psem. Vynechte podávání pamlsků, kromě případu, kdy je jeho energetická hodnota započtena v denním příjmu výživy.

Cesta k obezitě

Jedno nebo dvě kila navíc se nám nemusí zdát škodlivé, ale pro zvíře to může znamenat skutečnost, která rychle vede k nemoci, zvaná obezita. Tento fakt by měl být brát velmi vážně, protože jsou s ním spojeny další komplikace jako poškození kloubů (artróza, protržení vaziv…), a mimo jiné i kardiorespirační choroby. Obezita snižuje reprodukční schopnost, způsobuje vážné kožní problémy a celkově snižuje předpokládanou délku života psa.
V chvíli, kdy veterinář stanoví diagnózu a určí stupeň postižení obezitou, předepisuje i speciální dietu. Úspěšná redukce váhy dietou, však do značné míry závisí na uvědomění a odhodlání majitele, jehož úkolem je, aby pes tuto dietu dodržoval. Může trvat i několik měsíců, než pes přiměřeně zhubne. Z tohoto důvodu bychom se měli obezitě raději předem vyhýbat, než ji později léčit!

  • facebook
  • youtube
  • instagram