Období růstu až po dospělost

Tisk
GIANT - obří plemena

OBŘÍ PLEMENA

Psi obří velikosti, (kategorie Giant), mají v dospělosti hmotnost nad 45 kg. Ke psům takové nadstandardní velikosti patří více než 25 plemen. Jejich velmi dlouhý a intenzivní růst by se měl pečlivě sledovat, aby bylo možné bojovat proti vzniku poruch kostí a kloubů, přičemž je třeba vzít také v úvahu jejich nízkou trávicí snášenlivost.

Bloodhound - lovecký pes, rotvajler - pes chránící stáda, bernardýn - horský záchranářský pes, novofundlandský pes - mořský záchranářský pes, atd., jsou jen některá z těchto plemen psů s impozantní velikostí. Jejich specifický růst podtrhuje křehkost těla těchto mohutně stavěných psů.

Dvě stádia velmi dlouhého a intenzivního období růstu

Obří štěně dosáhne polovinu své hmotnosti dospělého psa kolem 5 měsíců věku. Mezi 2. a 8. měsícem vyroste v průměru 2 cm každé 2 týdny. Poroste až do 18 až 24 měsíců věku. Jeho hmotnost po porodu se znásobí 80 až 100-krát (v porovnání s malým plemenem, u kterého je to 20 až 30-krát). Mnohem více než u plemen malé a střední velikosti, odstavení probíhá v kritickém období růstu, kdy dosahují výživové požadavky štěňátka maxima. Do osmi měsíců jeho věku je první stádium růstu skutečně exponenciální a extrémně rychlé. Ve velké míře se shoduje s obdobím, kdy si štěně obřího plemene buduje svou imunitní obranu, tj. mezi 4. a 12. týdnem života. Od 8 do 18-24 měsíců, v období mnohem pomalejšího růstu, se vyvíjí zejména svalstvo.

Nutriční příjem musí být přizpůsoben 

U štěněte obřího plemene spočívá riziko ve snaze dosáhnout příliš rychlého růstu. Zdravá výživa vhodná pro první stádium růstu, od 2 do 8 měsíců jeho věku, má nižší obsah tuku a energie, aby bylo možné kontrolovat míru růstu a předcházet jakékoliv nadváze, přičemž umožňuje takový příjem krmiva, který není v objemu příliš omezený. Obsahuje současně živiny přispívající k posílení kostí a ochraně kloubů a aktivní složky, které přispívají k podpoře imunitní obrany štěněte.

Od 8 měsíců věku štěněte končí rizikové období pro jeho kostru: růstové chrupavky nacházející se na koncích všech kostí se začínají zavírat. Zavírání chrupavek končí kolem 18 měsíců věku. Štěňátko pak dále nabírá na váze, vyvíjí se jeho svalová hmota, ale už tak mnoho neroste: dosáhlo už 90% velikosti dospělého psa. Zdravá výživa vhodná pro toto druhé stadium růstu nabízí vyšší koncentraci energie než strava pro první stupeň, ale je stále formulována tak, aby nezpůsobila nadváhu škodící stále ještě nezralým kloubům.

Během prvního i druhého stadia růstu štěňat obřích plemen je velmi důležité vzít v úvahu jejich citlivé trávení.

Citlivé trávicí ústrojí

Štěňata obřích plemen prokazují vyšší trávicí citlivost než jiná štěňátka. Tato citlivost má původ v mnoha anatomických a fyziologických rysech. S proporcionálně menším trávicím traktem než u malého psa je doba průchodu zažitiny střevem prakticky zdvojnásobena. Výsledkem toho je zvýšení kvasné aktivity, produkce vlhkosti a nepříliš konzistentní stolice. Receptura zdravé výživy podporující růst obsahuje bílkovinu výjimečné kvality, aby byla vysoce stravitelná. Spojení kombinace aktivních složek, které obohacují střevní flóru a chrání trávicí sliznici, spolu s psylliem regulujícím průchod střevem, poskytuje odpověď na tuto citlivost a zlepšuje kvalitu stolice.

Zdravá výživa pro růst štěňat obřích plemen přináší podporu během obou fází tohoto rozhodujícího období tím, že jim poskytuje maximální bezpečnost procesu trávení a kontrolu míry růstu.

  • facebook
  • youtube
  • instagram