Období růstu až po dospělost

Tisk
MAXI - velká plemena

VELKÁ PLEMENA

Velká plemena psů, kategorie MAXI, jsou ta, jejichž hmotnost v dospělosti se pohybuje od 26 do 44 kg. Výborní psi na ochranu stáda, stopování, pomoc zrakově postiženým lidem, jsou věrnými společníky, vždy připraveni doprovázet svého pána při práci i sportu. Jejich růst by se měl obzvlášť sledovat.

Služební psi jako německý ovčák, pátrací a záchranářští psi jako belgický ovčák - Malinois, pastevečtí psi jako briard, asistenční psi jako zlatý retrívr,původně mají velká plemena ve většině případů skutečné vlohy pro práci. Silní, oddaní,odolní, výjimečně všestranní, jsou schopni žít i v městském prostředí, pokud je splněna jejich potřeba být aktivní venku. Jejich růst celkově trvá 15 až 18 měsíců. Tato štěňata mají často citlivější trávení než štěňata menších plemen.

Vývoj kostry je třeba sledovat

Během prvního roku života se hmotnost štěněte velkého plemene znásobí více než 80-krát, zatímco pes malého plemene, vážící v dospělosti méně než 10 kg, znásobí svoji hmotnost po porodu pouze 20-krát a jeho růst končí kolem 10 měsíců věku (u miniaturních plemen jako je čivava dokonce dříve). Tyto rozdíly vysvětlují, proč se poruchy týkající se deformace kostry téměř výhradně vyskytují u psů velkých plemen. Také to potvrzuje význam potravy v období růstu. Nedostatečný příjem bílkovin nebo vápníku může skutečně ovlivnit stavbu kostry. A naopak, strava obsahující příliš mnoho energie podporuje brzký nárůst hmotnosti, který ohrožuje vývoj v podobě poruch kostí nebo dysplazií kloubů. Omezení množství přijaté energie v kombinaci se správným příjmem potravy umožní lépe kontrolovat míru růstu a tak minimalizovat rizika.

Citlivý trávicí trakt

Po odstavení je trávicí systém štěňátka nezralý. Ještě není připraveno přijmout velké množství krmiva a není schopno správně strávit škrob. Zvýšená citlivost je u štěňat velkých plemen způsobena jejich anatomií: jejich trávicí trakt je proporcionálně menší než u malých psů a čas, po který se potrava zdrží v tlustém střevě, je mnohem delší, což má za následek vyšší kvasnou aktivitu a horší kvalitu stolice. Zdravá výživa obsahující kombinaci živin pro vyváženost střevní flóry, vlákninu jako je psyllium, podporující průchod zažitiny střevem a vysoce stravitelné bílkoviny, čímž zajišťuje optimální trávení. Kromě toho, kvalitní příjem energie umožňuje harmonický rozvoj svalstva a těla. Tento příjem, který má vysokou výživovou hodnotu, splňuje vysoké požadavky štěňat velkých plemen, přičemž zabraňuje riziku nadváhy a tím i rizikům deformace kostí a kloubů.

Překrmování je třeba zamezit

Majitelé velkých psů si někdy myslí, že když své zvíře budou překrmovat, bude v dospělosti větší. Tak to ale není! Pes pouze dosáhne velikosti (a hlavně hmotnost) dospělého psa rychleji. Tento brzký růst však není prospěšný, protože vystavuje nezralou kostru těchto psů nadměrné zátěži, která může způsobit deformace kostí a kloubů. Není neobvyklé, že majitelé psů velkých nebo obřích plemen přidávají ke stravě svého štěněte doplňky bohaté na vápník. Je to vhodné, pouze pokud je pes krmen domácí stravou, která je připravena speciálně pro psa a je založena na mase, zelenině a dalších potravinách obsahujících škrob.

Pokud je pes krmen kompletním krmivem přizpůsobeným pro jeho růst, a tedy příjem vápníku je kontrolovaný, tyto doplňky jsou nejen zbytečné, ale i nebezpečné. Výzkum o potřebě vápníku u psů velkých plemen během jejich růstu jasně dokázal, že nadměrný příjem vápníku může působit na růst kostí a vést k deformacím kostí a kloubů.

  • facebook
  • youtube
  • instagram