Období růstu až po dospělost

Tisk
MINI - malá plemena

MALÁ PLEMENA

Psi malé velikosti, X-Small a Mini, jsou ti, jejichž hmotnost v dospělosti nepřesahuje 10 kg. Většina z nich jsou psi společníci, ačkoli často pocházejí z plemen používaných k lovu, jako je jezevčík. Většinu času žijí uvnitř a venčení často probíhá v městském prostředí.

Pes malého plemene dosahuje dospělosti rychle, mezi 8. až 10. měsícem věku a dožívá se vyššího věku než psi velkých plemen. Většina jejich růstu proběhne v prvních šesti měsících, během nichž štěňátko přibírá průměrně 20 gramů za den. Tento krátký a intenzivní růst má několik specifik, kterým bychom měli věnovat pozornost. Zahrnuje to hlavně chrup, schopnost trávení a životní styl, který může přispívat ke vzniku nadváhy.

Z mléčného na trvalý chrup

U některých štěňat malých plemen, jako například u jorkšírského teriéra, jsou mléčné zuby opravdu drobné. Objevují se pouze na povrchu dásní. Ačkoli jsou mléčné zuby postupně nahrazeny trvalými zuby mezi 4. a 6. měsícem věku štěněte, je důležité, aby byly granule velikostí a strukturou vhodné pro takový chrup, který, ač je trvalý, je velmi malý a je třeba ho pečlivě sledovat. Malá plemena jsou skutečně náchylnější na problémy zubů a dásní. Poruchy zavření dentálního oblouku mezi horní a dolní čelistí způsobují špatný skus, zbytky jídel se ukládají mezi korunkami zubů a následkem je množení bakterií.

Vysoká citlivost trávicího ústrojí v období krátkého, ale intenzivního růstu

Během odstavu se snižuje schopnost štěňátka trávit laktózu a postupně získává schopnost trávit obilný škrob. Přestože se jeho trávicí trakt vyvíjí rychle, bílkoviny, tuk, organické látky a energii v jídle využívá tříměsíční štěně mnohem méně než dospělý pes. Přechod na pevnou stravu umožní podávání zdravé výživy, která je vhodná pro velikost jeho zubů a čelistí a přispívá k rozvoji jeho přirozené obranyschopnosti a harmonickému růstu, přičemž zaručuje optimální strávení potravy.

Časné tvoření tukové tkáně

Uspokojení někdy náročného apetitu MINI psů znamená, že třeba brát v úvahu možné riziko nadváhy.

Při narození představuje hmotnost štěněte malého plemene 5% jeho váhy v dospělosti, což je pětkrát více než u štěněte velkého plemene. Jeho hmotnost se znásobí 20krát během velmi krátkého období růstu, které dosahuje své maximální intenzity už v 2. měsíci věku. U miniaturních psů (čivava, trpasličí špic…) končí růst ve věku kolem 8 měsíců, u ostatních plemen malých psů kolem 10 měsíců.

Následkem rychlého růstu se u malých plemen psů velmi brzy začíná tvořit tuková tkáň. Tvoření tukové tkáně je přímo ovlivněno množstvím zkonzumovaných kalorií, je důležité sledovat vývoj jejich hmotnosti, hlavně po sterilizaci, která obecně zvyšuje riziko nadváhy. Zdravá výživa je vhodná pro MINI štěňata, a když je podávána v doporučovaném množství, umožní předcházet tomuto riziku a zajistí harmonický růst.
Pamlsky a odměny by se měly podávat, pouze pokud splňují požadavky na výživu a jsou zahrnuty do výpočtu denního příjmu štěněte.

  • facebook
  • youtube
  • instagram