Růst a jeho klíčové fáze

Tisk
Období odstavení

Od narození do odstavu

Ačkoli se štěně narodí slepé a hluché, stačí mu jen pár týdnů na to, aby bylo schopno zaujmout své místo v rodinné hierarchii, která je odlišná od hierarchie jeho vlastní rodiny, matky a sourozenců. To vše za předpokladu, že bylo dobře socializováno a odstaveno,

Porod

Porod nastane po skončení těhotenství, které trvá průměrně 63 dní. Týden předtím si fena přivlastňuje různé předměty, aby si udělala hnízdo, hledá si klidné místo, nebo naopak vyhledává společnost svého pána. Plodový obal, ve kterém je štěně, se objeví maximálně dvanáct hodin poté, co jí praskne plodová voda. Pokud se amnionový vak neroztrhne, matka se o to obvykle postará do minuty po vyloučení. Překousne pupeční šňůru a olizuje hrudník novorozence, čímž stimuluje jeho první dýchací pohyby. Vyloučení dalších štěňátek probíhá podobným způsobem v intervalech trvajících několik minut až půl hodiny.

Vývoj nervové soustavy štěněte narozením nekončí. Narodí se hluché, slepé, obdařené velmi špatným čichem a se špatně myelinizovaným nervovým systémem, a proto není schopno rychlého přenosu smyslových podnětů, a tedy ani přesných pohybů. Matka tlačí svá štěňata ke strukům, aby mohla sát kolostrum. Toto první mateřské mléko je důležité pro získání imunity. Kromě jeho výborných nutričních vlastností, má mnohem vyšší obsah bílkovin než mléko, dodává štěňatům 95% protilátek, které jsou potřebné k jejich ochraně před infekcí. Matka tedy pasivně poskytuje "imunologickou paměť" svým štěňatům po dobu pěti až sedmi týdnů, a to až do okamžiku, kdy budou schopna aktivně se sama bránit před infekcemi.

První dny

Během prvních týdnů se o štěňátka stará matka. Lízání bříška štěňátka je nezbytné k rozvoji vylučovacích reflexů. Štěňata sají mléko přibližně dvacetkrát denně. Reagují jen na hmatové podněty a orientují se podle zdroje tepla, tedy jejich matky, ke které se dostanou plazením. Oční víčka se otevírají mezi 10. až 15. dnem života. Mléčné zuby se objevují od 20. dne života.

Ve věku kolem čtyř týdnů začínají slyšet a reagovat na zvuky. Toto je začátek badatelského období, během kterého si začínají hrát, připoutají se k matce a rozeznávají své psí sourozence. Chovatel může využít chvil, kdy jsou štěňátka vzhůru, aby si zvykla na lidskou vůni a přítomnost a může si s nimi hrát a jemně s nimi manipulovat.

Období socializace probíhá mezi 3. a 9. týdnem. Během tohoto období, kdy se štěňátka učí společenskému životu, postupně získávají schopnost komunikovat a rozpoznávají význam hierarchie, a to podle matčiných pokárání, čichových znaků a pozic těla. V tomto období získávají na vyrovnanosti  za předpokladu obohacujích podnětů z okolního prostředí. Štěňátko si musí zvyknout na různé podněty, se kterými se setká, jako například křik, hluk, vůně, musí se seznámit s osobami, se kterými se bude muset potýkat.

Odstav

Průměrná délka kojení činí 6 týdnů po porodu, s maximální produkcí kolem 3. týdne věku. Během tohoto období je velmi důležité krmit matku velmi chutnou, vysoce energetickou stravou, která pokryje její energetické nároky a zároveň nebude představovat přílišný objem krmiva. Množství mléka vyprodukovaného fenou může být odhadnuto pravidelným vážením štěňátek před a po krmení. Odhaduje se, že 32-kilová fena labradora krmící 8 štěňátek vyprodukuje 2,4 násobek vlastní hmotnosti ve formě mléka, kterým štěňata krmí.

Během následujících týdnů ustupující mléčná produkce nutí matku opakovaně vydávit potravu jako doplněk výživy štěňátek, a to postupně, jak se štěňátka začínají přirozeně zajímat o matčinu misku. Zmíněný proces je ukončen mezi šestým a osmým týdnem věku, ve kterém přecházejí na krmivo dospělých(případně Junior). Jako každá změna potravy, odstav musí být postupný proces, který umožní štěňátkům postupně přejít od mléčné výživy k výživě vhodné pro dospělé psy. Vyživovací požadavky štěňátek při odstavu jsou kvalitativně srovnatelné s požadavky jejich matky na konci laktace (během tohoto období si znovu buduje své zásoby), což podstatně zlehčuje roli chovatele, Ten proto může poskytnout štěňátkům stejnou zdravou výživu, která je navržena pro laktující feny a rostoucí štěňátka, ideální je zamíchat ji ve vlažné vodě nebo v mléce. Později se tato potrava, která dokonalé splňuje všechny požadavky, stále méně a méně ředí vodou, aby se na konci odstavení štěňátek bez problémů podávala, předtím, než přejdou na Zdravou výživu, která podporuje jejich růst a je určena pro období po odstavu štěňat.

  • facebook
  • youtube
  • instagram