Růst a jeho klíčové fáze

Tisk
Růstová křivka

Každý pes roste jinak

Ať už jde o malé, střední, velké, nebo obrovské plemeno, štěňata nerostou stejně. Křivka růstu umožnuje monitorovat správný růst a vývoj, tím spíše, že tato křivka postupem času není lineární.

Růst je rozhodující etapou v životě psa, protože určuje budoucí dispozice psa v dospělosti, a také jeho morfologii a rovnováhu jeho postavy.

Křivka růstu hmotnosti

Veterinář má k dispozici několik užitečných nástrojů, aby mohl určit, zda štěně správně roste, například grafy průměrného růstu psů a fen. Křivky umožňují sledovat vývoj váhy štěněte od jeho narození až po dospělost. Denní přírůstek hmotnosti od narození stoupá, dokud nedosáhne určité hodnoty a délky v čase a potom klesá, když se zvíře blíží dospělosti, věkem i váhou. Během prvních týdnů váha štěňátka narůstá o 5 až 10% denně.  Zkoumání těchto referenčních křivek u mnoha plemen ukazují, že u jedinců malých plemen, lze pozorovat kombinaci pomalého tempa růstu a poměrně vysoká hmotnost při narození a v momentě odstavu, s ohledem na to, jaké váhy dosáhnou v dospělosti.  Jinými slovy, tato zjištění lze ilustrovat tím, že štěně malého plemene se rodí "lépe vyvinuté", než štěně středního plemene a to zas lépe než štěňata velkých plemen. Na druhé straně, štěně velkých plemen má relativně nízkou porodní váhu a lze registrovat prudký a ostrý a déletrvající růst.

Značné rozdíly v dospívání podle plemene

Rozdíly mezi plemeny je možné pozorovat už od narození. Například fena miniaturního pudla porodí 1 až 3 štěňata, přičemž každé váží 150 až 200 gramů. Fenka novofundlandského psa vrhne 8 až 10 štěňat a jejich váha se pohybuje mezi 600 až 700 gramy. Přesto, že obří plemeno váží 25- krát více než malé plemeno, poměr váhy při narození je jen 1:6. Období růstu, potřebné k tomu, aby štěně dosáhlo výšky a váhy dospělého, je u jednotlivých plemen velmi rozdílné. Obecně tedy:

  • Štěňata malého plemene dosáhnou poloviny váhy dospělého kolem 3. měsíce, a štěňata velkého plemene kolem 5. až 6. měsíce
  • Miniaturní pudl dosáhne váhu dospělého kolem 8. měsíce věku, což znamená, že jeho porodní váha se 20 krát znásobila. Novofundlandský pes ve věku 18 až 24 měsíců stále roste, a to až do přibližně 100 násobku své váhy po narození!

Je zásadní porozumět těmto rozdílům v raném růstu a biologickým funkcím během období růstu. Vysvětlují nezbytnost poskytnutí zdravé výživy pro harmonický růst štěněte nejen podle věku ale i konkrétní velikosti a plemene.

  • facebook
  • youtube
  • instagram