Růst a jeho klíčové fáze

Tisk
Správné krmení

Poskytněte štěněti správnou výživu

U psů je fáze růstu nejtěžším fyziologickým obdobím v jeho životě, protože je tak rychlá a intenzivní. Toto období je rozhodující pro morfologií dospělého psa a harmonii jeho postavy. Výživa hraje ve fázi růstu zásadní roli.

Výživa během růstu podmiňuje budoucí dobré zdraví psa. Dokonale splňuje nutriční požadavky rostoucího štěněte a umožňuje zajistit bezpečný průběh této rozhodující fáze jeho života. Platí obecné pravidlo, podle kterého by měla výživa štěněte v přiměřené míře zohledňovat specifika psů jako takových, plemene a různou velikost a také schopnost štěněte řádně trávit živiny.

Výživa přizpůsobená velikosti plemene

Pokud jde o výživu, rozhodujícím prvkem je velikost plemene. Ve věku tří měsíců, štěně foxteriéra váží 2 - 3 kg, zatímco štěně obřích plemen váží asi dvacet kilo: rozdíl ve velikosti je zřetelný, zejména pokud jde o čelisti. Pro štěně je obecně díky svému složení nejvhodnější suché krmivo uzpůsobené růstu. Zatímco u malého plemene budou středně velké granule působit obtíže při uchopování, u většího by šlo o zbytečné plýtvání. Proto je rozumné volit granule takové velikosti a textury, aby vyhovovaly čelistem a zubem malých, středně velkých, nebo velkých štěňat.

Kromě toho, rozdíly ve velikosti štěněte znamenají i různou citlivost. Například, zatímco u velkých plemen překrmování zrychluje růst štěněte a předurčuje ho trpět osteoartikulárními problémy, u malého psa by mohlo vést k nadváze v dospělosti. Při takové úrovni energie, která je dobře vyvážená, v souladu s velikostí a požadavky štěněte a při dodržování správného příjmu, je možné riziku nadváhy efektivně předcházet.

Specifický příjem vápníku a fosforu

Příjem vápníku a fosforu by měl být pečlivě sledován, aby se zabránilo vážným problémům s kostmi. Nedostatkem vápníku trpí v zásadě štěně krmené výhradně masem nebo domácími potravinami, bez žádného doplňku minerálů. Na druhou stranu přebytek vápníku v denním příjmu je pro štěně stejně nebezpečný: vápník by nikdy neměl být přidáván do stravy určené pro růst.
Zdravá výživa určená pro zdravý růst, by měla být podávána v období růstu, které se však liší v závislosti na plemeni: 8 až 10 měsíců u malých plemen, 12 měsíců u středních plemen, 15 až 18 měsíců u velkých plemen a 18 až 24 měsíců u obřích plemen. Denní příjem živin by měl být u jednotlivých plemen také dávkován individuálně, aby se zabránilo jakýmkoli přebytkům či nedostatkům po celou dobu růstu zvířete.

Kvalitní živiny pro všechny

Bez ohledu na plemeno, štěně má mnohem vyšší energetické požadavky než dospělý pes. Potřebuje energii nejen na pokrytí jeho každodenních nároků, ale i při vytváření nové tkáně, díky které roste. Jeho požadavky na bílkoviny, minerální látky, vitamíny a stopové prvky jsou vyšší než požadavky dospělého psa. To je důvod, proč Zdravá výživa pro růst nabízí štěněti vysoký obsah bílkovin a zároveň zajišťuje, aby byly tyto bílkoviny vysoce kvalitní. Optimální stravitelnost s přihlédnutím k omezené trávící kapacitě štěněte se dosahuje pomocí vysoce kvalitních obilovin a kombinací živin podporujících rovnováhu střevní flóry.

Přechodové období a oslabení imunity

Imunitní ochrana štěněte je závislá od protilátkách, které získává od své matky prostřednictvím kolostra, jež štěně přijímá do 36 až 48 hodin po narození. Mezi 4. a 12. týdnem věku, míra protilátek mateřského původu klesne pod úroveň, která ho dostatečně chrání. Toto kritické období, které se jmenuje i "imunitní okno", je rizikové období pokud jde o infekce, protože úroveň protilátek mateřského původu zůstává dostatečně vysoká, aby potlačila působení vakcíny. Vakcíny jsou plně účinné až po 12 týdnech. Jde tedy právě o období, kdy je štěně předmětem mnoha stresových faktorů, které vystavují jeho imunitní obranný systém nebezpečí.

Životní prostředí se pro štěně změní ve chvíli, kdy se z chovatelské stanice se dostává do své nové rodiny: příjezd do neznámého prostředí nutí štěně bránit se před potenciálně nebezpečnými mikroby, i když je stále velmi zranitelné zejména bakteriálními a virovými infekcemi. Díky patentovanému složení (taurin, lutein, vitamíny E a C) a mannan-oligosacharidů, Zdravá výživa pomáhá štěněti udržet si jeho přirozenou obranyschopnost.

  • facebook
  • youtube
  • instagram