Život s vaším štěnětem

Tisk
Hygiena a správná péče

Jednoduchá gesta

Péče o štěně vyžaduje, abyste pravidelně prováděli několik kroků, které mu, pokud se budou opakovat po celý jeho život, zajistí správnou hygienu a umožní vám sledovat neobvyklé příznaky, které mohou odhalit nemoc a upozorní vás na ni.

Nevyhnutelné venčení

Venčení je nezbytné pro blaho štěněte, a to nejen proto, aby se naučilo vykonávat potřeby venku. Faktem je, že pes je společenské zvíře, které se potřebuje setkávat s jinými živými bytostmi a zkoumat teritorium.

Ať už žije v bytě nebo rodinném domě, určitě mu nebude stačit jedna pětiminutové procházka ráno a druhá večer, nebo dokonce ani pohyb v zavřené zahradě. Mladý pes potřebuje hodně krátkých vycházek v místech, kde mu nehrozí příliš mnoho nebezpečí. Štěně by se již v raném stádiu mělo naučit bez vzpírání chodit na vodítku a na zavolání přijít k noze. Procházky bez vodítka jsou vhodné v otevřených prostorách a v přírodě.

Každodenní péče o vaše štěně

Čenich

Po celý den by měl být vlhký a svěží. Během spánku však může oschnout. Když se štěně probudí, je třeba opět ho navlhčit. Jakákoliv přítomnost strupu, praskliny, výrazný nebo hnisavý výtok jsou příznaky nemoci, které musí vyšetřit veterinární lékař.

Tlama

Měla by být čistá a relativně přiléhající. V závislosti na plemeni může být povislá, ale nemusí. V každém případě byste měli sledovat výskyt trhlin nebo červených skvrn.

Zuby

Měly by být bílé a dásně růžové: jakékoliv zčervenání na hranici zubů a dásní jsou nepřirozené a znamenají bolestivý zánět, který může u psů způsobit ztrátu chuti k jídlu. Již ve velmi raném věku byste měli štěně naučit, aby si nechalo zkontrolovat ústa a umýt zuby kartáčkem a zubní pastou určenou speciálně pro něj. Tento velmi účinný prostředek zabránění vzniku zubního kamene by se měl používat každý den. Existuje také řada suchých krmiv a "zubních tyčinek" vhodných pro zuby, které jsou účinné, pokud se používají každý den.

Oči

Oko by mělo být světlé a vlhké, s růžovými sliznicemi. Ve vnitřním koutku nesmí být viditelný žádný výtok.

Uši

Volně visící uši je třeba kontrolovat častěji: Je to způsobeno tím, že uzavření vnějšího zvukovodu boltců neumožňuje řádné větrání zvukovodu. Volně visící uši je třeba čistit jednou nebo dvakrát týdně a vzpřímené uši každých čtrnáct dní. K čištění používejte roztok vhodný pro psí uši. Měli byste postupovat následovně: Vsuňte aplikátor do zvukovodu (neexistuje riziko perforace bubínku, protože zvukovod je tvarován do L), pak nakapejte ošetřující produkt, aplikátor vyjměte, masíruje základnu ušního boltce asi 30 sekund a na závěr vysušte zvukovod kouskem vaty nebo obvazem bez toho, abyste je strkali dovnitř.

Genitálie a konečník

Pravidelné sledování   genitálií u psů a fenek umožňuje kontrolovat jejich čistotu: jakoukoliv přítomnost výtoku by měl zkontrolovat veterinární lékař. Konečník musí být čistý a bez příznaků průjmu.

Končetiny a drápy

Měli byste pravidelně kontrolovat, zda jeho tlapky nejsou poraněné a zda se mu do některé z nich něco nezapíchlo, když jste byli na procházce.
Existují dva typy drápů: paznehty a prstové drápy. Jejich růst je kontinuální a normální aktivita psa by měla zajistit dostatečné obroušení prstových drápů.

Srst

Péče se bude lišit v závislosti na typu chlupů. Při péči postupujte následovně: velmi krátké chlupy češte jednou týdně gumovým kartáčem, krátké a tvrdé chlupy pročešte kartáčem proti směru růstu a následně ve směru růstu chlupů jednou za dva dny. Dlouhé chlupy vyžadují denní kartáčování pro důkladném rozčesání.

V létě mladého psa po vykoupání v řece nebo v moři raději opláchněte, abyste odstranili všechny usazené dráždivé částice. Frekvence koupání doma závisí na struktuře a typu srsti. Psy s velmi krátkými chlupy stačí mýt dvakrát ročně, u psů s dlouhými vlasy zhruba každé tři měsíce. Pokud si pes zvykne na koupání už v mladém věku, bude tuto činnost, kterou můžete v případě dobrého počasí provádět i venku, snášet poměrně dobře. Do vany umístěte protiskluzovou podložku a psa myjte jen vlažnou vodu. Používejte pouze speciální psí šampony a vlažnou vodu, srst předem rozčešte.

Očkování

Psinka, parvovirová infekce psů, vzteklina, leptospiróza, infekční hepatitida... Na štěně, které již není chráněno mateřskými protilátkami, číhá mnoho smrtelných onemocnění. Je proto nezbytné dodržet plán imunizace (očkování), včetně přeočkování. Důsledné prohlídky u veterinárního lékaře jsou nezbytné.

Antiparazitika proti vnějším a vnitřním parazitům

Blechy a klíšťata se objevují pravidelně, hlavně na jaře. Na trhu je k dispozici řada výrobků: spreje, spot-on přípravky, obojky. Umožňují účinně bojovat proti škodlivým účinkům těchto parazitů, které mohou kromě zdraví zvířete ovlivnit také lidské zdraví. Pokud jde o odčervení štěněte, mělo by se provádět systematicky a pravidelně dle instrukcí veterinárního lékaře, protože výběr přípravku závisí mimo jiné na velikosti zvířete, jeho věku, životním stylu, atd.

  • facebook
  • youtube
  • instagram