Život s vaším štěnětem

Tisk
Přivítání doma

Přípravy na příchod štěněte

Ať už je váš pes dospělý nebo je to štěně čerstvě oddělené od své matky, na jeho příchod se musíte připravit. Okamžitě po jeho příchodu by měla začít platit řada pravidel, která psovi usnadní najít své místo v novém domově.

Štěně se bude bezprostředně po svém příchodu seznamovat s jednotlivými členy rodiny a s prostředím, ve kterém se bude od tohoto okamžiku vyvíjet. Obecně potřebuje štěně jeden nebo dva dny, aby si zvyklo. Pokud budete klidní a něžní, rychleji si najde oblíbená místa, kde se bude cítit dobře.

Smečkové zvíře ve vaší domácnosti

Pes je smečkovým zvířetem. Je vyrovnaný, pokud cítí stabilitu a hierarchii smečky. Proto musí pochopit, že tím dominantním je člověk. Toto pravidlo se vztahuje na všechny psy bez ohledu na jejich velikost a zabraňuje tomu, aby se zvíře stalo rodinným "tyranem". Především je důležité neustále se chovat stejně. Štěně by mělo být uvítáno s něžností, aby získalo jistotu, ale i s rozhodností, pokud jde o zakázané věci. Jen tak nic nenaruší vztah založený na důvěře , který se v průběhu času vytvoří mezi psem a jeho pánem.

Co je a co není dovoleno

Pes je schopen velmi rychle pochopit rozdíl mezi tím, co je dovoleno a co ne. Například, pokud budete tolerovat, když se v prvních dnech usadí na pohovce nebo na posteli, později nebude snadné dostat ho odtud pryč. Proto je důležité ukázat mu, kdo je pánem v domě, a to tím, že mu zakážete, aby skákal do postelí, a tím, že mu přidělíte jeho vlastní hračky. Také byste mu měli určit klidné a tiché místo, kde bude dostávat krmivo. Nedovolte mu, aby chodil žebrat o jídlo, kdykoli to uzná za vhodné. Zároveň je důležité, aby měl určené místo na spaní, koberec nebo boudu, které by se vždy měly nacházet daleko od oken a dveří, aby nemohl nabýt pocitu, že má kontrolu nad příchody do domu a odchody z něj.

Jaké pomůcky budete potřebovat

Věci, které byste mu měli poskytnout, jsou jednoduché, ale nezbytné. V první řadě budete potřebovat obojek a vodítko na vycházky a dvě misky, které budou vyhrazeny pouze pro něj. Jedna miska bude na jídlo a druhá na vodu. Raději zvolte samostatné nerezové nebo skleněné nádoby, které se snadno čistí a nezadržují pachy. Navíc, někteří psi mají kožní alergie na plasty. Postarejte se, aby měl vždy k dispozici čerstvou vodu a aby byly jeho misky vždy čisté. Koš na spaní jednoznačně umožní určit jeho místo pro odpočinek. Také byste měli zajistit vše, co bude nutné při péči o jeho srst, a to podle jejího typu. Několik hraček přiměřených jeho věku doplní vybavení nezbytné pro řádné zabydlení vašeho nového společníka.

Bezpečnost

Štěně je vystaveno mnohým případným nebezpečím. I když tráví hodně času spaním, raději na něj dávejte pozor, i kdyby to znamenalo, že ho na několik hodin během vaší nepřítomnosti dáte do místnosti, kde mu žádné nebezpečí nehrozí. Měli byste mu zamezit přístup například ke schodišti, kde je riziko pádu, či do dětského pokoje s hračkami, které by mohlo okusovat nebo dokonce spolknout.

  • facebook
  • youtube
  • instagram