Život s vaším štěnětem

Tisk

Jak si správně vybrat štěně?

Rozhodnutí pořídit si psa znamená dlouhodobý závazek, který je dobré si důkladně předem promyslet. Pes žije v průměru více než deset let. Měli byste si proto vybrat psa, jehož požadavky budou dobře přizpůsobené vašemu vlastnímu životnímu stylu. Zároveň se však částečně budete muset přizpůsobit i vašemu štěněti.

vyber_stenete_big2.jpg

Které plemeno vybrat?

O německém ovčákovi se říká, že je poslušný, labrador láskyplný k dětem, chrt nezávislý. Nicméně žádného psa nemůžeme jednoduše kategorizovat. Ve skutečnosti byste měli vybírat plemeno v závislosti na roli, kterou od svého psa očekáváte, přičemž je třeba brát ohled i na jeho váhu a velikost. Je zřejmé, že vybrat si jorkšírského teriéra jako hlídacího psa se zdá být stejně nevhodné jako zamykání německé dogy nebo pyrenejského horského psa celý den v bytě. Platí obecné pravidlo, že malý pes, i když neklidnější, bude potřebovat méně prostoru než středně velký pes. Pro velká plemena psů vždy platí, že potřebují co největší prostor pro život. Bez ohledu na zvolené plemeno, byste měli mít vždy na paměti, že každý majitel musí věnovat svému psovi pozornost, a to několikrát denně. Abyste se ujistili o správnosti své volby, informujte se v chovatelských klubech a u chovatelů. Výstavy psů jsou ideálním místem, kde poznat maximální rozmanitost psích plemen a setkat se s odborníky na jednotlivá plemena.

Pes nebo fena?

Feny jsou obecně menší než psi, což může být také jedním z výběrových kritérií. Hlavní nepříjemnosti jsou spojeny s obdobími hárání dvakrát ročně, zpravidla na jaře a na podzim. Vždy to má za následek, že se kolem nich shromáždí psi projevující přílišný a nežádoucí zájem.

Kde si psa pořídit?

Štěně je lepší koupit od chovatele, který se na dané plemeno specializuje. Taková štěňata jsou potomky vybraných jedinců, které dobře zná a může vám o nich podat podrobné informace. To zaručuje splnění morfologických kritérií, stanovených standardem pro dané plemeno. Totéž platí i pro hlavní charakterové rysy. Doporučuje se návštěva chovatelské stanice. Umožní vám to poznat matku štěňat, vidět životní podmínky vrhu od narození a budete mít možnost pobavit se s chovatelem. Pokud je chovatel profesionál, určitě se bude chtít ujistit, že volba štěněte daného plemene odpovídá životnímu stylu kupujícího. Seznam chovatelských stanic vám mohou poskytnout psí sdružení, veterináři a chovatelské kluby.

  • facebook
  • youtube
  • instagram