Úvod Zdravá výživa Živiny Další živiny

Další živiny

Tisk

Skutečná přidaná hodnota

V současnosti mají některá jídla ambicióznější cíle než prostě splňovat výživové požadavky vyhýbáním se nadbytku a nedostatku. Z hlediska zdravé výživy je užitečné prozkoumat vybrané živiny, které mohou mít přidanou hodnotu v prevenci některých onemocnění, ve zpomalení degenerativních procesů jako je stárnutí, nebo prostě ve zlepšení pohodlí zvířete.

Pojmenování "Nutraceutický" a "Zdravá výživa" se někdy používají v souvislosti se živinami, které nejsou základní, ale mohou zlepšit kvalitu života.
Tato velmi rozmanitá skupina, která se stále zvětšuje s nárůstem našich znalostí o výživě, zahrnuje různé látky jako jsou antioxidanty pro boj proti volným radikálům, látky na ochranu kloubů, přírodní výtažky na posílení ochrany kůže, bakterie na vyváženost střevní flóry, atd..

Jejich seznam je velmi dlouhý, ale vybrali jsme několik klíčových příkladů.
Tyto další živiny mohou mít krátkodobé nebo dlouhodobé účinky. Krátkodobým cílem je zlepšení fungování těla nebo zmírnění nežádoucího jevu, jako jsou bolestivé klouby, podráždění kůže nebo poruchy trávení. Z dlouhodobějšího pohledu je cílem minimalizovat výskyt externích ohrožení a omezit dopady procesu stárnutí na určitých orgánech.
Tyto živiny působí na tělo a mysl zvířete - kognitivní schopnosti. Poskytování antioxidantů od brzkého věku například pomáhá bojovat proti vzniku šedého zákalu u stárnoucího psa a výskytu některých problémů chování spojených se ztrátou těchto adaptačních schopností. Mnoho studií na lidech prokázalo účinnost antioxidantů v prevenci některých neurologických onemocnění, jako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.

Voda

Volný přístup k čisté vodě zabraňuje dehydrataci, jejíž příznaky jsou suchá kůže se ztrátou pružnosti, když se při natažení hůře naplňují krevní kapiláry, zvýšená tepová frekvence a zvýšená tělesná teplota. Psi a kočky s 10% dehydratací s vysokou pravděpodobností uhynou. Je důležité sledovat příjem vody zvířat, zvláště s přibývajícím věkem. Zvýšený příjem vody může být příznakem cukrovky nebo počátku onemocnění ledvin.

Stručné shrnutí

Voda (H2O), nejznámější organická látka, je hlavní složkou těla zvířat (75% při narození a 60% v dospělosti). Je pro život nejdůležitější živinou, v absolutním i relativním významu. Podílí se na všech hlavních fyziologických funkcích. Tělesný tuk obsahuje 15% vody, kostra 50%, svalstvo 75% a krev 83%. O kočkách je známo, že pijí málo, protože mají schopnost koncentrovat moč. Ale pokud je tato koncentrace příliš vysoká, zvyšuje se riziko krystalizace a tvorby močových kamenů, proto musíme kočky v pití podporovat.

Úloha v těle

Voda má pro život nepostradatelné postavení:

 • ideální rozpouštědlo pro živiny a odpadní látky;
 • optimální prostředí pro všechny biochemické reakce;
 • regulace tělesné teploty;
 • zvlhčování kloubů, očí a vnitřního ucha (vedení zvuku)

Přirozené zdroje

Tělo přijímá vodu ze 3 zdrojů:

 • z pití, což je hlavní zdroj;
 • z potravy, kde se její obsah pohybuje od 10% (granule) do 85% (konzerva);
 • z oxidačních reakcí živin (např. z 1 g oxidovaných tuků v těle vznikne 1,07 g vody)

Antioxidanty

Jiné pojmenování: antioxidační látky

Mapování úkolů antioxidantů je v dnešní době jedním z hlavních předmětů medicínského výzkumu. Mezi jejich úkoly patří boj proti stárnutí, prevence a léčba kardiovaskulárních onemocnění, některých druhů rakoviny, nervových onemocnění, šedého zákalu a problémů způsobených fyzickou zátěží.

Stručné shrnutí

Antioxidanty pomáhají tělu bojovat s ničivými účinky volných radikálů (známé také jako kyslík reaktivní látky). Volné radikály jsou nestabilní látky odvozené od kyslíku a organismus je tvoří neustále a za každých okolností. Jejich tvorba se zvyšuje během zánětů, při stimulaci imunitního systému a při vystavení organismu toxinům.

Úloha v těle

Antioxidanty chrání buněčné membrány a jádro proti volným radikálům, které je bombardují bez přímého průniku.
Tělo má velkou schopnost bránit se těmto útokům pomocí enzymatických systémů (superoxid dismutáza, glutation peroxidáza a kataláza), endogenních a dietních antioxidačních látek. Porušení těchto přirozených obranných mechanismů vede k oxidačnímu stresu.

Přirozené zdroje

Antioxidanty se nacházejí v různých druzích zeleniny a ovoce (citrón, pomeranč, meloun, rajče, hrozny), obilovinách, v zeleném čaji a červeném víně. Nejpoužívanější antioxidanty jsou vitamin E, vitamin C, karoteny, taurin a polyfenoly.

Karotenoidy

Například: beta karoten (nebo provitamín A), lykopen, lutein a zeaxantin

Karotenoidy jsou skupina pigmentů žluté až oranžové barvy s antioxidačním účinkem.

Lutein a zeaxantin jsou pigmenty v oční čočce a sítnici, které absorbují UV záření a působí jako filtr pro buňky sítnice. U lidí je riziko katarakty nepřímo úměrné množství pozřeného luteinu. Suplementace se rovněž doporučuje u lidí trpících degenerací sítnice (degenerace maculy). Lutein konkrétně chrání tyče , zatímco zeaxantin chrání čípky.

Stručné shrnutí

Kočky jsou masožravci, takže jejich zdraví je závislé na pravidelném příjmu živočišných živin. Na rozdíl od psů, kočky nepřeměňují beta karoten z rostlinných zdrojů na vitamin A.

Úloha v těle

Karotenoidy jsou přirozené antioxidanty, které stimulují imunitní systém. U fen beta karoten podporuje syntézu progesteronu a estrogenu, hormonů ovlivňujících psychické změny během hárání a během přípravy dělohy na možnou graviditu. Přes tyto hormony beta karoten v potravě poskytuje vhodné prostředí pro vývoj a růst embrya. Existuje synergie mezi různými karotenoidními pigmenty: lutein umožňuje regeneraci zeaxantinu, který regeneruje beta karoten, a ten regeneruje lykopen.

Přirozené zdroje

Karotenoidy se běžně nacházejí v ovoci a zelenině, například v mrkvi (beta karoten), rajčatech (lykopen), pomerančích, měsíčku, dýni a v kukuřičném glutenu (lutein a zeaxantin).

Polyfenoly

Polyfenoly tvoří skupinu hlavních antioxidantů, které ochraňují buněčné membrány a DNA, čímž preventivně působí proti vzniku mutací způsobujících rakovinu.

Stručné shrnutí

Některé epidemiologické studie u lidí prokázaly kladnou korelaci mezi pravidelnou přiměřenou konzumací červeného vína, koncentrovaného zdroje polyfenolů, a nižším výskytem kardiovaskulárních onemocnění (například aterosklerózy). Tento jev je dnes známý také jako francouzský paradox. Psi a kočky jsou na druhé straně velmi vzácně postihováni aterosklerózou a v krvi mají nižší obsah LDL cholesterolu (lipoproteiny s nízkou hustotou) než lidé.

Úloha v těle

Hlavním pozitivem polyfenolů je jejich vliv na volné radikály. Limitují nepříznivé účinky oxidačního stresu. Zařazení polyfenolů ze zeleného čaje do potravy zlepšuje ústní hygienu. Některé složky brzdí růst bakterií zubního plaku, které způsobují onemocnění periodontu, častého problému stárnoucích zvířat. Příznivý účinek flavonolů, speciální kategorie polyfenolů, byl také pozorován při onemocnění ledvin a srdce. Stimulují tvorbu oxidu dusného, který uvolňuje vlákna hladké svaloviny cév. Denní podávání flavonolů má za následek snížení krevního tlaku.

Přirozené zdroje

Existuje více než 8000 známých typů polyfenolů a nacházejí se ve všech rostlinných surovinách. Jsou součástí pigmentace (taniny), růstu, reprodukce a odolnosti rostlin vůči chorobám. Hrozny, zelený čaj a kakao jsou rostliny s nejvyšším obsahem flavonolů.

Glukosamin

Tato živina se doporučuje k prevenci a léčbě osteoartritických problémů u psů velkých plemen, psů v zátěži a stárnoucích psů a koček. Čím dříve se živina začne přidávat do potravy, tím vyšší je šance, že se zabrání rozvoji nevratných degenerativních změn na chrupavkách.

Stručné shrnutí

Glukosamin vstupuje do těla jako složka glykosaminoglykanů (GAG), základních komponent kloubních chrupavek.

Úloha v těle

Glukosamin je jednou z hlavních látek ovlivňujících fungování kloubních chrupavek a přispívá k jejich elasticitě. Jeho hlavní účinek spočívá v stimulaci tvorby nové chrupavky. Spolupůsobí v dokonalé souhře s chondroitinem, který brzdí destrukci staré chrupavky. Glukosamin má mírné protizánětlivé účinky. Podávání glukosaminu také účinně působí proti intersticiální cystitidě koček. Sliznice měchýře je pokryta ochrannou vrstvou glykosaminoglykanů.

Přirozené zdroje

Nachází se v chrupavce množství zvířat. Může být jednoduše extrahován ze schránky některých korýšů (krevety), která je bohatá na chitin.

Chondroitin

Tato živina se doporučuje k prevenci a léčbě osteoartritických problémů u psů velkých plemen, psů v zátěži a stárnoucích psů a koček. Čím dříve se živina začne přidávat do potravy, tím vyšší je šance, že se zabrání rozvoji nevratných degenerativních změn na chrupavkách.

Stručné shrnutí

Chondroitin sulfát je sacharid, který vstupuje do těla jako složka glykosaminoglykanů (GAG), které jsou základními komponentami kloubních chrupavek. Glykosaminoglykany jsou sulfátové deriváty s vysokou molekulovou hmotností, které kontrolují retenční kapacitu vody proteoglykanů. Ve struktuře chrupavky přispívají glykosaminoglykany k výživě chrupavky.

Úloha v těle

Chondroitin je jedním z hlavních glykosaminoglykanů, které jsou nenahraditelné ve struktuře chrupavek. Přispívá k elasticitě a absorpci nárazů v kloubech. Jeho hlavní účinek je brzdění účinku enzymů, které způsobují trvalou destrukci chrupavky. Spolupůsobí v dokonalé souhře s glukosaminem, který podporuje tvorbu nové chrupavky.

Přirozené zdroje

Chondroitin může být extrahován z chrupavky různých druhů zvířat. Patří sem ryby, mušle, prasata a slepice.

GLM

Green-Lipped Mussel - slávka pyskatá

Extrakt ze slávky pyskaté (GLM) má zajímavé vlastnosti vhodné k prevenci a léčbě osteoartrózy. Několik studií prokazuje při jeho podávání u psích pacientů zmenšení bolestivosti a zlepšení pohyblivosti kloubů. GLM pomáhá tlumit zánět, zachovává integritu chrupavky a bojuje proti oxidačním lézím.

Stručné shrnutí

Čerstvé, syrové mušle jsou tradičním pokrmem domorodců žijících na pobřeží Nového Zélandu. Výskyt osteoartrózy je u těchto obyvatel oproti domorodcům žijícím ve vnitrozemí podstatně nižší. To vedlo k uskutečnění několik studií zabývajících se tímto fenoménem. Protizánětlivé vlastnosti této mušle byly brzy odhaleny.

Úloha v těle

Mušle žijící na pobřeží Nového Zélandu prosperují díky neustále se obnovujícím zdrojům mořských živin naplavovaných proudy. Mušle pracují jako filtr mořské vody s tendencí uchovávat esenciální živiny. Výsledkem je, že GLM obsahuje velký počet potenciálně aktivních látek bojujících proti zánětu kloubů: omega 3 mastné kyseliny, chondroitin, glutamin, vitaminy E a C a stopové prvky (zinek, měď, mangan).

Přirozené zdroje

Prášek z GLM je extrakt z těla mušle Perna canaliculus, novozélandské slávky pyskaté. Pro uchování terapeutických kvalit mušle, je během extrakce potřebná velká dávka opatrnosti.

Ovocné kyseliny

Extrakty z Garcinia Cambodge jsou využívány u lidí na brzdění tvorby tuků.

Stručné shrnutí

Aktivní složky jsou hydrocitráty (alfa hydroxy kyseliny), běžně známé jako "ovocné kyseliny".

Úloha v těle

Očekávané prospěšné účinky jsou: zabránění tvorby tuků v játrech a snížení příjmu energie. Mechanismy účinku stále nejsou přesně potvrzeny.

Přirozené zdroje

Alfa hydroxy kyseliny (AHA) se nacházejí v koncentrované formě v plodech některých rostlin, jako je například Garcinia Cambodge, která pochází z jihovýchodní Asie.

Aloe vera

Aloe vera má více vlastností, které společně velmi pozitivně ovlivňují zdraví kůže. Aktivuje syntézu kolagenu, což je velmi vhodné při lokální aplikaci na hojící se rány a popáleniny. Aloe vera také působí protizánětlivě, stimuluje imunitní systém (prevence lokální infekce) a bojuje proti volným radikálům.

Stručné shrnutí

Terapeutické účinky aloe vera se využívaly již ve starověkém Egyptě v roce 1500 př.n.l. k léčbě popálenin, infekcí a kožních parazitóz. Latinsky aloe znamená rostlina a vera znamená pravda.

Úloha v těle

Aloe vera podporuje hojení při lokální aplikaci  nebo perorálně (při podání přes ústa). Tyto vlastnosti existují pravděpodobně díky synergickému působení specifických polysacharidů, například acemannanu, vysoké koncentraci aminokyselin, vitamínů E a C, zinku a esenciálních mastných kyselin.

Přirozené zdroje

Aloe vera je extrakt z rostlin druhu Aloe (Liliacea), které se přirozeně vyskytují v Africe a Mexiku. Nejúčinnější extrakt se získává z listů.

Kurkumin

Kurkumin je jednou z látek obsažených v kurkumě, nebo jejím extraktu. Má známé příznivé účinky na kůži a kožní léze. Jeho jiné příznivé účinky jsou: ochranný účinek na játra, antiamyloidní účinek, který může ochránit lidi před aterosklerózou. Nejnovější laboratorní výsledky naznačují také jeho protinádorové vlastnosti.

Stručné shrnutí

Barva kurkuminu je světle žluto-oranžová a používá se v potravinářském průmyslu jako barvivo (například v hořčici).

Úloha v těle

Kurkumin působí na proces hojení několika cestami :

 • má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti
 • ovlivňuje proces hojení
 • reguluje imunitní reakce, zvláště atopické a alergické stavy
 • působí antibakteriálně

Přirozené zdroje

Kurkumin je extrakt z kurkumy (Curcuma longa).

Probiotika

Probiotika jsou živé organismy podávány přes ústa. Mají příznivý účinek na rovnováhu střevní flóry, která pomáhá předcházet a léčit trávicí problémy zvířat. Pravidelná konzumace probiotik může mít dokonce příznivý dopad na celkové zdraví, zvláště na imunitu.

Stručné shrnutí

Více než 90% z celkového počtu buněk těla tvoří bakterie trávicího traktu. Tlusté střevo může obsahovat až 10 12 bakterií na gram!

Úloha v těle

Probiotika jsou "prospěšné" bakterie, které jsou schopny po požití osídlit střevo na úkor potenciálně choroboplodných bakterií. U lidí se ze stejného důvodu doporučuje  pravidelná konzumace kyselých mléčných produktů (například jogurt).
Speciální kmen laktobacilů (Lactobacillus acidophilus) může urychlit rekonvalescenci psů a koček, kteří trpěli klinickou enteritidou způsobenou bakteriemi.

Přirozené zdroje

V Evropě jsou dnes povoleny dva kmeny probiotik jako přídavky kompletních krmiv pro psy a kočky: Lactobacillus acidophilus a Enterococcus faecium.

 • facebook
 • youtube
 • instagram